حزب جمعیت، فرهاد عظیمی را به ولایت بلخ نامزد کرده است

بلخ حق نشر عکس Farhad Azimi Facebook
Image caption فرهاد عظیمی اکنون نماینده بلخ در مجلس نمایندگان است

مقامات حزب جمعیت اسلامی افغانستان می‌گویند فرهاد عظیمی نماینده بلخ در مجلس نمایندگان، نامزد آنها برای جانشینی عطامحمد نور در ولایت بلخ است.

واقف حکیمی، سخنگوی حزب جمعیت اسلامی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت جانشینی آقای عظیمی به جای آقای نور یکی از شرایط مذاکرات حزب جمعیت با ارگ ریاست جمهوری بوده و است.

او گفت: "اگر آقای فرهاد عظیمی به عنوان والی بلخ و جایگزین استاد عطامحمد نور معرفی شود، یک گام بلند در راستای حل مساله از راه مسالمت آمیز از راه مذاکره و مفاهمه برداشته شده است."

همچنین یک منبع از ارگ ریاست جمهوری که نخواست از او نام برده شود، به بی‌بی‌سی گفت که حالا آقای نور "استعفایش را پذیرفته"، اما می‌خواهد که فرهاد عظیمی، نماینده بلخ در مجلس نمایندگان، به عنوان والی بلخ معرفی شود.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان سه روز پیش اعلام کرد که محمد اشرف‌ غنی، رئیس جمهوری افغانستان، "استعفای عطامحمد نور، والی بلخ" را تایید کرده و محمد داوود را به عنوان والی جدید بلخ تعیین کرده است. در خبرنامه ارگ که به رسانه‌ها فرستاده شد، آمده بود که این استعفا چندی قبل صورت گرفته است.

آقای نور در نخستین واکنش با تاکید بر اینکه استعفایش از سمت ولایت بلخ مشروط بوده، گفت که پذیرش آن از سوی ریاست جمهوری غیرقانونی است و آن را قبول ندارد.

عطا محمد نور گفته که چند ماه پیش از جانب حزبش با ارگ وارد مذاکره شده بود و ورق استعفا را به منظوری به رئیس ‌جمهوری سپرده بود که در صورت برآورده شدن خواسته‌هایش، بتواند قبول کند. آقای نور افزوده که تنها بخشی از خواسته‌های او برآورده شده، بنابراین استعفایش منتفی بوده و قابل قبول نیست.

حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز اعلام کرد که تصمیم ارگ ریاست جمهوری افغانستان در باره عطا محمد نور "اقدام انحصارطلبانه‌" است.

این نهاد درباره برکناری آقای نور در اعلامیه ای نوشت که او رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان است و این حزب یکی از طرف‌های اصلی تشکیل دهنده حکومت وحدت ملی‌ است و براساس توافق‌نامه حکومت وحدت ملی هرگونه تصمیم یک‌جانبه و بدون توافق طرف دیگر، باعث برهم خوردن ترکیب و اصل مشارکت می‌شود و مبنای مشروعیت حکومت وحدت ملی از بین می‌رود.

حق نشر عکس FB/ATTA MOHAMMAD NOOR
Image caption آقای نور حدود پانزده سال می‌شود که به عنوان والی بلخ کار کرد

سخنگوی این حزب اکنون می‌گوید: "فعلا توپ در میدان ارگ ریاست جمهوری است... جمعیت طرفدار حل مساله از طریق مذاکرات است... آقای نور اصرار به بقایش در ولایت را نداشته است، شرط‌‌هایی داشته و از جمله شرط جایگزینی آقای فرهاد عظیمی است."

آقای عظیمی نیز این موضوع را تایید کرده و می‌گوید او نامزد معرفی شده از سوی آقای نور در جریان یک سال گذشته برای پست ولایت بلخ بوده است.

او می‌گوید محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان نیز پیش از این چندین بار با او ملاقات کرده بود و با تعیین او موافق بود.

به گفته وی، هدف از نامزد شدن او به ولایت بلخ، نزدیکی‌اش به والی بلخ و شایستگی‌اش برای ادامه روند بازسازی، امنیت و ثبات در این ولایت کلیدی شمال است.

او تاکید دارد که تعیین او یکی از شرایط حزب جمعیت اسلامی است و خواست‌های دیگری هم از سوی این حزب مطرح است.

آقای عظیمی در دهه هفتاد خورشیدی پناهنده سیاسی در هلند بوده است. در آن کشور در رشته برنامه‌سازی نرم افزار کمپیوتر و اداره و مدیریت تحصیلاتش را ادامه داده و بعد از بازگشت به افغانستان در دانشگاه بلخ به عنوان استاد کار کرده است.

او رئیس شورای ولایتی بلخ بوده و نماینده این ولایت در دوره شانزدهم مجلس نمایندگان است.

مطالب مرتبط