حمایت شوراهای ولایتی قندهار و زابل از عطامحمد نور

. حق نشر عکس FB/ATTA MOHAMMAD NOOR
Image caption عطا محمد نور از حامیان کلیدی عبدالله عبدالله در انتخابات ریاست جمهوری بود

اعضای شوراهای ولایتی قندهار و زابل در یک گردهمایی مشترک در ولایت قندهار برکناری عطامحمد نور از ولایت بلخ را محکوم کردند و نگرانی خود را نسبت به تنش ایجاد شده در رابطه با اعلام اخیر ریاست جمهوری افغانستان درخصوص آقای نور اعلام کردند.

سه روز پیش ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که محمد اشرف‌ غنی، رئیس جمهوری افغانستان، "استعفای عطامحمد نور، والی بلخ" را تایید کرده و محمد داوود را به عنوان والی جدید بلخ تعیین کرده است. به دنبال این خبر تنش میان دولت و حزب جمعیت اسلامی افغانستان که آقای نور از اعضای برجسته آن است بالا گرفت. این حزب اعلام کرد که تصمیم ارگ ریاست جمهوری افغانستان در باره عطا محمد نور "اقدام انحصارطلبانه‌" است.

سیدجان خاکریزوال، رئیس شورای ولایتی قندهار، در سخنانی در این گردهمایی با اشاره به موافقتنامه‌ای که بر بنیاد آن حکومت وحدت ملی به افغانستان ایحاد شد، خواهان تداوم حکومت وحدت ملی به شکل کنونی آن شده است.

او گفت: "دولت از راه قانونی به میان نیامده (ایجاد نشده) است. حکومت سهامی است، حکومتی است که میان آنها (جناح اشرف غنی و عبدالله عبدالله) تقسیم شده بود. باید تا ختم این حکومت منتظر بمانند و کشور را به بحران نبرند و هم نه به سوی جنگ ببرند و نه ما به این اجازه خواهیم داد."

در این گردهمایی عطا جان حقبیان، رئیس شورای ولایتی زابل، نیز گفت: " تنش ایجاد شده باید با مشورت و گفت‌وگو حل شد و سفارت‌های کشورهای خارجی دست از مداخله بردارند."

پیشتر آقای نور هم در جریان صحبت‌های خود از کشورهای خارجی دخیل در افغانستان خواسته بود که مداخله نکنند.

خبرنگار محلی بی‌بی‌سی می‌گوید شماری از اعضای این گردهمایی برکناری آقای عطا را با انتخابات ریاست جمهوری آینده مرتبط دانسته اند.

در اوایل ماه جاری میلادی قرار بود عطا محمد نور در یک گردهمایی بزرگی که از سوی فرمانده امنیتی ولایت قندهار برگزار شده بود، شرکت کند. ولی بعدا به هواپیما حامل آقای نور اجازه پرواز داده نشد.