شورای انسجام جمعیت اسلامی: حکومت افغانستان جزیره‌های قدرت را مهار کند

غنی و اعضای شورای انسجام حمعیت اسلامی حق نشر عکس Arg
Image caption دیدار اعضای شورای انسجام جمعیت اسلامی با رئیس جمهوری در حالی صورت می‌گیرد که شورای رهبری این حزب به آقای غنی هشدار داده است

دفتر ریاست جمهوری افغانستان از دیدار "شورای انسجام جمعیت اسلامی" با رئیس جمهوری و حمایت این شورا از "تصامیم" حکومت در خصوص "مهار جزیره‌های قدرت" خبر داده است.

این دیدار شامگاه روز پنجشنبه (۳۰ قوس/آذر) در اوج تنش روابط حزب جمعیت اسلامی با اشرف غنی، رئیس جمهوری بر سر "استعفای" عطامحمد نور، رئیس اجرائی این حزب از ولایت بلخ صورت گرفته است.

در عکس‌هایی که ارگ، کاخ ریاست جمهوری، از این دیدار منتشر کرده، گروهی از افرادی از آنها به عنوان اعضای شورای انسجام جمعیت اسلامی" نام برده شده، در حال گفت‌وگو با آقای غنی دیده می‌شوند.

دفتر ریاست جمهوری گفته که اکرام‌الدین و غلام‌فاروق نجرابی، نمایندگان مجلس و رازمحمد دلیلی و رحیم‌بیگ یعقوبی، از دیگر اعضای جمعیت اسلامی در این دیدار صحبت کردند.

آنها از آقای غنی خواسته‌اند که برای "مهار کردن جزیره‌های قدرت" تلاش کند. اعضای این شورای افزوده‌اند که از "تصامیم حکومت در این خصوص دفاع" می‌کند.

در خبرنامه‌ای که دفتر ریاست جمهوری از این دیدار منتشر کرده، توضیح داده نشده که منظور از "جزایر قدرت" چیست، اما در افغانستان این اصطلاح معمولا در مورد قدرت‌های محلی دولتی و غیردولتی به کار می‌رود حکومت مرکزی را به چالش می‌کشند.

حق نشر عکس Arg
Image caption غلام فاروق مجروح، نماینده مجلس، یکی از سخنرانان‌های جلسه دیروز شورای انسجام جمعیت با رئیس جمهوری بود

یک منبع حکومت تایید کرده که در این مورد اشاره اعضای شورای انسجام جمعیت اسلامی می‌تواند به عطامحمد نور، رئیس اجرائی جمعیت اسلامی باشد که اخیراً تصمیم حکومت به پذیرش استعفای خود را به چالش کشیده است.

چندی پیش دفتر ریاست جمهوری اعلام کرد که رئیس جمهوری استعفای آقای نور را پذیرفته و محمد داوود، دیگر عضو جمعیت اسلامی، به جای او به عنوان والی بلخ تعیین شده است.

اما آقای نور گفته که برای استعفا شرایطی داشته که برآورده نشده، به این دلیل، اعلام پذیریش استعفایش "منتفی" است و آن را "قبول ندارد". در عین حال، شورای رهبری جمعیت اسلامی هم هشدار داده که اگر حکومت در مورد تصمیم خود "تجدید نظر نکند، "از هر گزینه‌ای" استفاده خواهد کرد.

به دنبال این بحث‌ها، دیروز واقف حکیمی، سخنگوی جمعیت اسلامی به بی‌بی‌سی گفت که این حزب فرهاد عظیمی، نماینده مجلس و از افراد نزدیک به آقای نور را برای جانشینی پیشنهاد کرده است.

حق نشر عکس ATTA MOHAMMAD NOOR/FB
Image caption آقای نور گفته که اعلام استعفایش را قبول ندارد، چرا که آن را تحت شرایطی به رئیس جمهوری ارائه کرده بود

در تازه‌ترین واکنش به پیشنهاد تازه حزب جمعیت اسلامی، یک منبع کاخ ریاست جمهوری به بی‌بی‌سی گفته که تصمیم حکومت تغییر نمی‌کند و کسی دیگری به عوض آقای داوود تعیین نخواهد شد.

این منبع افزود که این پیشنهاد به صورت مستقیم به دفتر ریاست جمهوری ارائه نشده، بلکه از طریق رسانه‌ها مطرح شده، ولی او تاکید کرد که قبلاً خود آقای نور اسامی آقایان عظیمی و داوود را به ریاست جمهوری داده بود تا یکی از آنها به‌جای او تعیین شود و رئیس جمهوری آقای داوود را برگزید.