حمله انتحاری با خودرو زرهی در قندهار ۶ پلیس را کشت

هاموی ارتش افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption هاموی‌ها در حال حاضر از خودروهای اصلی نیروهای ارتش و پلیس افغانستان در میدان‌های نبرد شمرده می‌شود

پلیس قندهار در جنوب افغانستان اعلام کرده که با انفجار انتحاری با یک خودرو زرهی به یک مرکز پلیس، ۶ نفر کشته و ۴ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

مطیع‌الله هلال، معاون سخنگوی فرماندهی پلیس قندهار به بی‌بی‌سی گفت که فرد مهاجم انتحاری صبح روز جمعه (اول جدی/دی) با موتر/خودرو "هاموی" مملو از مواد منفجره حامل خود فرماندهی پلیس محلی را در ولسوالی (شهرستان) میوند هدف قرار داد.

هاموی (Humvee) خودروهای چندمنظوره زرهی است که نیروهای آمریکایی به ارتش و پلیس افغانستان کمک کرده‌اند و در جنگ افغانستان از آن به صورت گسترده استفاده می‌شود. شماری از این خودروها به دست گروه طالبان افتاده است.

Image caption قندهار در هفته‌های اخیر شاهد چند مورد حمله مرگبار گروه طالبان بوده است

آقای هلال افزود که فرد بمبگذار سوار بر این خودرو نظامی توانست که از پاسگاه نخست فرماندهی پلیس محلی میوند بگذرد، اما در پاسگاه دوم، زمانی که نگهبانان این پایگاه او را شناسایی کردند، خودرو حامل خود را منفجر کرد.

گروه طالبان مسئولیت این انفجار انتحاری را بر عهده گرفته است.

قندهار یکی از ولایت‌های ناآرام در جنوب افغانستان است که به صورت سنتی پایگاه اصلی گروه طالبان شمرده می‌شود، ولی در سال‌های اخیر رویدادهای امنیتی در این ولایت به صورت چشمگیری کاهش یافته بود.

این ولایت در هفته‌های اخیر شاهد یک رشته حملات مرگبار مهاجمان انتحاری وابسته به گروه طالبان بوده که دهها کشته و زخمی برجای گذاشته است.