پاکستان: مقام‌های آمریکا در کابل و اسلام‌آباد حرف‌های متفاوت می‌زنند

وزارت خارجه پاکستان

منبع تصویر، .

توضیح تصویر،

وزارت خارجه پاکستان

وزارت خارجه پاکستان در واکنش به اظهارات مایک پنس گفته مقام‌های آمریکایی هنگام دیدار با مقام‌های پاکستانی موضعی متفاوت دارند و در افغانستان سخنان دیگری می‌گویند.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا در سفر به افغانستان گفته بود که "دوران پناه دادن به گروه‌های تروریستی در پاکستان به سرآمده است."

وزارت خارجه پاکستان گفته اظهارات آقای پنس با موضع نمایندگان آمریکا در ملاقات‌های مفصل با مقام‌های پاکستانی، تفاوت دارد.

در بیانیه‌ای وزارت خارجه ضمن تاکید بر اینکه متحدین هرگز به یکدیگر هشدار نمی‌دهند، آمده است: آمریکا باید عواملی را تنبیه کند که در افغانستان، به طور تصاعدی، مسئول افزایش تولید مواد مخدر، فساد گسترده و فراهم کردن زمینه برای نفوذ داعش هستند.

وزارت خارجه پاکستان گفته برای ایجاد صلح باید به مکانیسم مذاکرات توجه ویژه شود.

پاکستان تاکید کرده که با اتهام زدن به سایر کشورها و دیگران را مسئول شکست دانستن، صورت مساله حل نخواهد شد.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان در بدو ورود به ارگ ریاست جمهوری به مایک پنس خوش آمد می‌گوید

سفر پنس به افغانستان

معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، شامگاه روز پنجشنبه (۳۰ قوس/آذر) وارد کابل شد و با اشرف غنی، رئیس‌جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان و همچنین سربازان آمریکایی در این کشور دیدار کرد.

آقای پنس در جمع سربازان آمریکایی در پایگاه هوایی بگرام، در شمال کابل تاکید کرد که آمریکا تا "پیروزی نهایی" به نبرد با تروریست‌ها در افغانستان ادامه می‌دهد.

او با تاکید این که همکاری پاکستان با آمریکا به نفع پاکستان است، افزود: "پاکستان برای سال‌ها به طالبان و گروه‌های تروریستی دیگر پناه داده. اما آن دوران دیگر به سر آمده است."

معاون دونالد ترامپ هشدار چند ماه پیش رئیس جمهوری آمریکا به پاکستان را تکرار کرد و گفت: "من یک بار دیگر این مسئله را تکرار می‌کنم که پاکستان در مشارکت با آمریکا خیلی چیزها به دست می‌آورد. برعکس، این کشور با پناه دادن به جنایتکاران و تروریست‌ها، خیلی چیزها را از دست خواهد داد."

پس از اعلام استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان و جنوب آسیا، این کشور شمار نیروهایش را در افغانستان افزایش داده و هدف از آن را سرعت بخشیدن به روند مبارزه با طالبان و گروه دولت اسلامی (داعش) عنوان کرده است. آقای ترامپ همچنین به فرماندهان نظامی در صحنه عملیات جنگی در افغانستان اختیارات بیشتری برای انجام حملات هوایی داده است.