روسیه: ناتو درباره هلی‌کوپترهای ناشناس در افغانستان پاسخ نداد

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان گفته که مسکو پاسخ قابل توجهی از ناتو در مورد هلی‌کوپترهای ناشناسی که اسلحه و جنگجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را به افغانستان انتقال می‌دهد، دریافت نکرده است.

آقای کابلوف در گفت‌و‌گویی با خبرگزاری ریانوستی روسیه گفته است: "ما درباره حمایت خارجی از بخش داعش در افغانستان نگرانی داریم. ما بارها و بارها موضوع انتقال جنگجویان داعش و سلاح‌های غربی توسط هلیکوپترهای ناشناس در افغانستان را مطرح کرده‌ایم."

به گفته او، مسکو مسئله هلیکوترهای ناشناس را در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره وضعیت افغانستان مطرح کرده و منتظر یک گزارش مفصل در این زمینه از ماموریت سازمان ملل در افغانستان است.

نماینده ویژه روسیه برای افغانستان همچنین گفته که از ناتو که فضای افغانستان را در کنترل دارد، درباره این موضوع توضیحات خواسته اما پاسخ این سازمان نظامی برای مسکو قانع کننده نبوده است.

مسکو می‌گوید که در حال حاضر حدود ۱۰ هزار جنگجوی داعش در افغانستان حضور دارند.

الکساندر بورتینکوف، سرویس امنیت فدرال روسیه (اف‌اس‌بی) اخیرا در نشستی گفته بود که افراد وابسته به داعش پس از شکست در عراق و سوریه به صورت گروه‌بندی شده در حال اعزام به افغانستان هستند تا از آنجا به کشورهای آسیای مرکزی نفوذ کنند.

وزارت دفاع افغانستان این اظهارات را رد کرد و گفت افراد وابسته به داعش توانایی ایجاد مراکز تروریستی در افغانستان را ندارند، بنابراین مسکو نگران نباشد.

آقای کابلوف با تاکید بر حل و فصل مسئله افغانستان از طریق مذاکره، گفت که مسکو آماده همکاری با واشنگتن است.

او افزود که در ماه آوریل، مسکو از آمریکا دعوت کرد تا در مذاکرات صلح افغانستان که در روسیه برگزار شده بود، شرکت کند اما آمریکا دعوت روسیه را نپذیرفت.