حمله به ایستگاه یک رادیوی محلی خصوصی در غور

حق نشر عکس انجمن ژورنالیستان غور
Image caption مدیر رادیو سرحد گفته که وسایل و تجهیزات این رادیو کاملاً از بین رفته است

منابع محلی ولایت غور، در مرکز افغانستان گفته‌اند که افراد ناشناس ایستگاه رادیو خصوصی محلی موسوم به "سرحد" را به آتش کشیده‌اند.

عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور به بی‌بی‌سی گفت که فرد یا افراد ناشناس دیشب (۲ جدی/دی) به ایستگاه این رادیو حمله کردند که در نتیجه آن تجهیزات آن حریق شدند.

او افزود که هنوز مشخص نیست که انفجاری که در این رویداد صورت گرفته، ناشی از انفجار بمب بوده یا مواد دیگری باعث تولید صدا و آتش‌سوزی در ایستگاه رادیو سرحد شده است.

آقای خطیبی گفت که هنوز عامل و عاملان این رویداد شناسایی نشده، ولی نیروهای امنیتی در حال تحقیق در این مورد هستند.

معروف سیدی، مدیر رادیو سرحد به بی‌بی‌سی فارسی گفت در این رویداد ابتدا صدایی شبیه انفجار شنیده شده و به دنبال آن شعله‌های آتش از استدیوی رادیو بلند شده است.

آقای سیدی افزود که براساس اطلاعات موجود، احتمال آن وجود دارد که یک فرد مهاجم موتورسکلیت سوار به مقدار زیاد بنزین در داخل استدیوی رادیو سرحد ریخته و بعد آن را آتش زده باشد.

مدیر رادیو سرحد افزود که وسایل و تجهیزات این رادیو کاملاً از بین رفته است.

حق نشر عکس Radio Sarhad
Image caption رادیو سرحد با هشت کارمند و درآمد مالی از طریق پخش آگهی به کار خود ادامه می‌داد و برنامه‌های آن عمدتاً شامل موضوع‌های خبری، آموزشی و سرگرم‌کننده بود

به گفته او، برنامه‌های این رادیو ساعت ۵ و ۳۰ عصر، دو سه ساعت پیشتر از هر روز، به پایان رسید و در زمان حمله به آن هیچ کسی از کارمندان آن در محل رویداد نبودند.

آقای سیدی گفت که در ماه‌های گذشته افراد ناشناس بارها او را تهدید کرده بود که اگر پخش برنامه‌های این رادیو را متوقف نکند، حمله قرار خواهد گرفت.

او افزود که این تهدیدها را با مقام‌های محلی و حتی وزارت داخله/کشور در پایتخت هم در میان گذاشت، اما مقام‌های دولتی هیچ توجهی به این تهدیدها نکردند.

به گفته آقای سیدی، رادیو سرحد در حدود صد متری اقامتگاه فرمانده پلیس موقعیت دارد و با هشت کارمند و درآمد مالی از طریق پخش آگهی به کار خود ادامه می‌داد و برنامه‌های آن عمدتاً شامل موضوع‌های خبری، آموزشی و سرگرم‌کننده بود.

خشونت با خبرنگاران در افغانستان موضوعی است که بارها در محافل رسانه‌ای و خبری و نهادهای مدافع حقوق خبرنگاران این کشور مطرح شده و آمار خشونت در سال‌های اخیر رو به افزایش بوده است.

نهادهای مدافع حقوق خبرنگاران بارها از دولت خواسته‌اند که تلاش‌های قناعت‌بخشی را در راستای کاهش خشونت با دست اندرکاران رسانه‌ها به راه اندازد. دولت می‌گوید که متعهد به این امر است. با وجود این، آمار خشونت با آنها همچنان بالا است.