برای خبرنگاران افغان 'خانه امن' ایجاد می‌شود

خبرنگار
Image caption در مدت یک سال گذشته دو خبرنگار و هفت کارمند رسانه در افغانستان کشته شده‌اند

فدراسیون خبرنگاران افغانستان اعلام کرده که برای حمایت از خبرنگارانی که در مناطق ناامن افغانستان فعالیت دارند، خانه امن ایجاد خواهد شد.

فهیم دشتی، عضو این فدراسیون امروز، یکشنبه سوم جدی/ دی در مراسم یک سالگی ایجاد کمیته مشترک "رسانه‌ها و حکومت" گفت خبرنگارانی که به دلیل تهدیدهای امنیتی با مشکل مواجه می‌شوند در این خانه‌ها ساکن خواهند شد.

او گفت که طرح ایجاد این خانه‌ها برای خبرنگارانی است که در مناطق پرخطر فعالیت دارند، این خبرنگاران باید از آنجا انتقال و برای آنها خانه امن ایجاد شود.

در مدت یک سال گذشته دو خبرنگار و ۷ کارمند رسانه در افغانستان کشته شده‌اند. براساس گزارش‌های نهادهای حامی رسانه‌ها، خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان رو به افزایش است.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان نیز در این نشست گفت که تدابیر ویژه برای تامین امنیت رسانه‌ها و خبرنگاران اتخاذ شده‌است.

او حمایت از آزادی بیان و فعالیت رسانه‌ها را خط سرخ برای دولت خواند و به حمایت از این دو تاکید کرد.

آقای دانش از رسانه‌ها خواست که فعالیت مسئولانه داشته باشند و به نفرت پراکنی قومی، سمتی و مذهبی دامن نزنند.

او همچنین علاوه کرده که رسانه‌ها نباید به عنوان نیروهای اپوزیسیون دولت افغانستان عمل نکنند.

به گفته او رسانه‌ها و جامعه مدنی افغانستان باید پلی میان مردم و دولت افغانستان باشند.

دولت افغانستان قانون دسترسی را به اطلاعات را تصویب کرده ولی نهادهای رسانه‌ای از روند اطلاع رسانی در این کشور شکایت دارند، آقای دانش در این باره گفت که حق دسترسی به اطلاعات همانند هرح ق دیگرمحدودیت‌های قانونی دارد.

در ۱۵ سال گذشته بیش از ۷۰۰ پرونده خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده که هیچ‌گاه به طور کامل رسیدگی نشده‌است.

دادستانی افغانستان اعلام کرده که بعد از این هیچ پرونده خشونت علیه خبرنگاران بدون رسیدگی نمی‌ماند.

سازمان‌های حامی رسانه‌ها در افغانستان اعلام کرده که خبرنگاران افغان توسط گروه‌های مخالف مسلح دولت، مقام‌های دولتی، اعضای مجلس و محافظان آنها مورد خشونت قرار گرفته‌اند.

مسئولان افغان می‌گویند که به ۱۳ مورد خشونت علیه خبرنگاران به این دلیل رسیدگی نخواهد شد که این خشونتها توسط نیروهای مخالف دولت افغانستان انجام شده‌است.