عبدالله: جمعیت با کناره‌گیری عطا محمد نور موافق بود

عبدالله حق نشر عکس DR. ABDULLAH ABDULLAH/FB
Image caption آقای عبدالله می‌گوید حزب جمعیت با منظوری استعفای آقای نور موافق بوده است

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان، می‌گوید امیدوار است جنجال کناره‌گیری عطامحمد نور از ولایت بلخ "مسالمت‌آمیز" حل شود.

او در نخستین واکنشش پس از اعلام منظوری "استعفای" عطامحمد نور امروز دوشنبه چهارم جدی/دی در نشست شورای وزیران گفت: "پانزده روز قبل برای اولین بار موافقه کردم که این کار صورت بگیرد. قرار شد قبولی استعفا یک هفته بعدش اعلام شود. رهبری جمعیت با ما یکجای بودند... خودش (عطامحمد نور) استعفا را مطرح کرده، شرایط بوده یا نبوده، کار من نیست... من رئیس اجرایی هستم و خدمتکار همه. چه صحبت‌ها و وعده‌هایی شده به خودشان ارتباط دارد که مسایل گذشته است."

به گفته وی، قرار بود رهبران حزب جمعیت اسلامی در سفری که به بلخ داشتند این مسایل را در خلال یک هفته حل کنند اما وقتی از بلخ بازگشتند، نظرشان تغییر کرده بود.

کاخ ریاست جمهوری افغانستان روز دوشنبه گذشته (۲۷ قوس/آذر) اعلام کرد که محمد اشرف‌ غنی، رئیس جمهوری، "استعفای" عطا محمد نور از ولایت بلخ را تایید و به جای او محمد داوود را تعیین کرده است.

حزب جمعیت اسلامی افغانستان "تصمیم ریاست جمهوری در مورد عطا محمد نور، والی بلخ" را اقدامی "عجولانه، غیرمسئولانه، مخالف ثبات و امنیت افغانستان و اصول موافقتنامه حکومت وحدت ملی" خواند.

آقای نور نیز اعلام کرد که استعفای او شرایط خاص داشت و به دلیل قبول نشدن شرایط منتفی است.

او همچنین دو روز پیش در جمعی از هوادارانش، استدلال کرد که در مسائل کشور به همراه متحدانش "یک طرف قضیه" است و رهبران حکومت وحدت ملی به این دلیل نمی‌توانند او را برکنار کنند که یکی از آنها (رئیس‌جمهوری) طرف توافق حزب جمعیت اسلامی در تشکیل حکومت وحدت ملی است و دیگری (رئیس اجرائی) منصوب جمعیت اسلامی است.

اما آقای عبدالله امروز به تاکید گفت که در ارتباط با تشکیل حکومت وحدت ملی، معرفی کابینه و شورای وزیران تنها او با رئیس جمهوری در رابطه بوده و او در مواردی مشورت‌هایی گرفته است.

آقای نور در نشست دو روز پیش، بخش زیادی از سخناش را به حملات شدید لفظی به عبدالله عبدالله، اختصاص داد و او را "مار آستین" خواند. او حمایت از آقای عبدالله در دو انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ و ۱۳۹۳ را "اشتباه" خواند و گفت که او به حزب جمعیت اسلامی، رهبران آن و خانواده احمدشاه مسعود "خیانت" کرده است.

حق نشر عکس FB/ATTA MOHAMMAD NOOR
Image caption آقای نور آقای عبدالله را "مار آستین" خواند و هشدار داد که دندان‎هایش را "می‌شکند"

او از گفتن سخنان طعنه‌آمیز هم ابایی نکرد. آقای نور، در جنجال‌های اخیر رئیس اجرایی را بیشتر از رئیس جمهوری مقصر دانست و گفت: "(عبدالله عبدالله) دندان‌هایش را به جان من تیز کرده". او هشدار داد که "دندانهایش را می‌شکنم".

اما آقای عبدالله در سخنرانی امروز در نشست شورای وزیران با خنده در پاسخ به این سخنان گفت: "جایی گفتند هشتاد درصد من مسئول (منظوری استعفا) بودم اما فکر می‌کنم صد در صد استعفا (استعفانامه) مسئول بوده... در کنار تمام مصروفیت‌هایی که من دارم یک تکلیف دیگر هم متوجه من شد که باید متوجه دندان‌های خود باشم."

او همچنین تفرقه‌های سمتی، قومی، زبانی را برای مردم افغانستان زهر خواند و از اقشار سیاسی این کشور خواست متوجه مسئولیت خود باشند و "مساله این نباشد که اگر به ما نشد به هیچ کسی نشود. بگذارید به مردم افغانستان شود."

او همچنین در بخشی از سخنانش گفت: "کوشش‌های صورت گرفت که ریاست اجرایی دور زده شود. کسانی خود را معرفی کردند که گویا آنها بهتر می‌توانند از مردم نمایندگی کنند با صبر و حوصله آن را شاهد بودیم که نتایج اش کاملا معلوم بود که ناکام بود."

وی در پاسخ به شماری از منتقدانش گفت انعطاف‌پذیری ضعف نیست و در جایی که ضرر آن به مردم می‌رسد باید با صبر و حوصله برخورد کرد.

آقای عبدالله تاکید کرد که امیدوار است این مسایل به شکل مسالمت‌آمیز بدون صدمه به اعتبار افغانستان و اعتبار قشر سیاسی و نظام حل شود.

آقای نور حدود چهارده سال می‌شود که به عنوان والی بلخ کار کرده است. ولایت بلخ در شمال افغانستان به دلایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اهمیت دارد و پایگاه اجتماعی آقای نور است.

او رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی نیز است. این حزب در ساختار قدرت دولتی سهم برجسته‌ای دارد. آقای عبدالله هم از اعضای این حزب است. غیر از وزیر خارجه، شماری دیگر از مقام‌های ارشد دولتی هم از اعضای جمعیت اسلامی هستند.

مطالب مرتبط