روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ششم جدی

روزنامه
Image caption روزنامه هشت صبح

نخستین اجلاس سه‌جانبه پکن، با شرکت وانگ یی، وزیر خارجه چین، صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان و خواجه محمد آصف، وزیر خارجه پاکستان روز گذشته در پکن برگزار شد.

نتایج اجلاس سه جانبه پکن و سالروز تجاوز ارتش سرخ به افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های صبح چهارشنبه ششم جدی/دی کابل است.

هند و اجلاس سه جانبه پکن

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که در نشست سه‌جانبه افغانستان، پاکستان و چین، تنها یک مورد تازه مطرح شد و آن این که اسلام‌آباد و چین، افغانستان را در پروژه اقتصادی پاکستان و چین شامل می‌سازند.

اما نویسنده ستون زنگ اول به این باور است که کابل باید در مورد شامل شدن در این پروژه کمی دقت کند زیرا هند متحد استراتژیک افغانستان با "پروژه‌ کوریدور" اقتصادی چین و پاکستان مخالف است. ظاهرا بخش‌هایی از این پروژه در مناطقی اجرا می‌شود که هند و پاکستان روی مالکیت آن منازعه دارند.

۸‌صبح افزوده "روشن است که هند و دیگر متحدان افغانستان، ضروریات و ناگزیری‌های کابل را درک می‌کنند. مثلا هیچ کشور غربی با حضور افغانستان در سازمان شانگهای مخالفت نکرد. هند هم هیچ وقتی با تلاش‌های کابل برای بهبود روابط با اسلام‌آباد مخالفت نکرده است اما با وجود آن هم، لازم است که اعتماد دیگر متحدان افغانستان جلب شود."

چین و بهبود روابط افغانستان و پاکستان

روزنامه افغانستان ما نیز با اشاره به نشست سه جانبه پکن نوشته که هرسه کشور به یک سلسله توافق‌های مهم از جمله مبارزه مشترک با دهشت افگنی، بهبود روابط منطقه ای و کمک به افغانستان جهت رسیدن به صلح و بازسازی و تلاش برای بهتر شدن روابط میان کابل و اسلام آباد، دست یافتند.

اما به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، روابط افغانستان و پاکستان با توجه به پیچیدگی‌های مسایل منطقه ای، دارای زوایا و پیچ و تاب‌هایی است که درک آن در نگاه سطحی ممکن نیست و همچو تعهدات به معنای واقعی استقبال نمی‌شود.

افغانستان می‌نویسد که به هرحال کشور چین هم به این دلیل که مناسبات تاریخی و استراتژیک با پاکستان دارد و هم به لحاظ این که این کشور یکی از کشورهای بزرگ نظامی و اقتصادی منطقه است، می‌تواند در تحولات مهم منطقه و بخصوص روابط پاکستان و افغانستان نقش سازنده بازی کند.

افغانستان افزوده که "چین می‌تواند در تغییر نگاه مقامات سیاسی و نظامی پاکستان نسبت به افغانستان کمک کند و استراتژی آن کشور را با واقعیت‌های جدید سیاسی و بین المللی درهم آمیزد."

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد انتظار می‌رفت که در این نشست چین زمینه تفاهم و اعتماد متقابل میان پاکستان و افغانستان را برای دست یافتن به ثبات فراهم کند، اما اعلامیه پایانی این نشست، پاسخ روشنی به خواسته افغانستان نداشت.

اطلاعات روز نوشته که در یک‌ونیم دهه اخیر تلاش برای گفت‌وگو و همکاری توأم با اعتماد میان کشورهای پاکستان و افغانستان راه به جایی نبرده بود.

اما نویسنده ستون یادداشت روز به این باور است که پاکستان از نظر اقتصادی توانایی اندکی دارد و بخت اقتصادی خود را در همکاری با چین به آزمون می‌گذارد، انتظار می‌رود که همکاری اقتصادی با چین و از آن طریق با پاکستان، به پاکستان کمک کند تا این کشور دست از حمایت از تروریسم بردارد و دست‌کم تحت فشار چین به طالبان افغانی فشار وارد کند تا این گروه به روند صلح بپیوندند.

ششم جدی و سالروز تهاجم شوروی به افغانستان

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که اوضاع کنونی در افغانستان بی هیچ تردیدی از کودتای ثور ۱۳۵۷ خورشیدى و تجاوز ارتش سرخ ناشی می‌شود.

آرمان ملی نوشته که "دامنه نفاق و شقاق در این کشور نیز نتیجه بحرانی است که جنگ در کشور به وجود آورده است و ریشه‌های آن به سیاست‌های رژیم کمونیستی و حکومت شوروی وقت برمی‌گردد."

سرمقاله نویس روزنامه آرمان ملی می‌نویسد امیدوار است که گروه‌های مخالف و حکومت در افغانستان به زودی به بیهودگی جنگ‌های ویرانگر کنونی پی ببرند و با انجام مذاکرات و گفتگوهای صلح، به این مصیبت در افغانستان پایان بدهند.