حکم اشرف غنی درباره معرفی والی جدید بلخ 'اجرا می‌شود'

ارگ ریاست جمهوری حق نشر عکس Arg
Image caption ارگ ریاست جمهوری افغانستان در مرکز شهر کابل واقع است

اداره مستقل ارگان‌های محلی افغانستان می‌گوید که مکلف است تا حکم رئیس جمهوری درباره معرفی والی جدید بلخ را اجرا کند.

منیره یوسفزاده، سخنگوی این اداره به بی‌بی‌سی گفته که اداره ارگان‌های محلی، کارهای مقدماتی معرفی والی جدید بلخ را آغاز کرده است.

خانم یوسفزاده با تأکید بر این که تغییر و تبدیل در سمت‌های سیاسی یک امر عادی و مروج بوده، گفته که او امیدوار است عطا محمد نور، والی پیشین بلخ "با درایت و مدیریتی که در ۱۴ سال مأموریت از خود نشان داده، حکم رئیس جمهوری را بپذیرد".

کاخ ریاست جمهوری افغانستان روز دوشنبه گذشته (۲۷ قوس/آذر) اعلام کرد که محمد اشرف‌ غنی، رئیس جمهوری، "استعفای" عطا محمد نور از ولایت بلخ را تأیید و به جای او محمد داوود را تعیین کرده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
والی جدید بلخ، گوش به زنگ دستور رئیس جمهوری برای آغاز کار...

حزب جمعیت اسلامی افغانستان تصمیم ریاست جمهوری در مورد عطا محمد نور، والی بلخ را اقدامی "عجولانه، غیرمسئولانه، مخالف ثبات و امنیت افغانستان و اصول موافقتنامه حکومت وحدت ملی" خواند.

آقای نور نیز اعلام کرد که استعفای او شرایط خاص داشت و به دلیل تأمین نشدن آن شرایط، منتفی است.

او همچنین دو روز پیش در جمع هوادارانش، استدلال کرد که در مسائل کشور به همراه متحدانش "یک طرف قضیه" است و رهبران حکومت وحدت ملی به این دلیل نمی‌توانند او را برکنار کنند که یکی از آنها (رئیس‌جمهوری) طرف توافق حزب جمعیت اسلامی در تشکیل حکومت وحدت ملی است و دیگری (رئیس اجرائی) منصوب جمعیت اسلامی است.

حق نشر عکس fb/ceafg
Image caption آقای عبدالله می‌گوید حزب جمعیت با منظوری/پذیرش استعفای آقای نور موافق بوده است

واکنش عبدالله به حملات لفظی نور

عطا محمد نور در نشست دو روز پیش، بخش زیادی از سخناش را به حملات شدید لفظی به عبدالله عبدالله، اختصاص داد و او را "مار آستین" خواند. او حمایت از آقای عبدالله در دو انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ و ۱۳۹۳ را "اشتباه" خواند و گفت که او به حزب جمعیت اسلامی، رهبران آن و خانواده احمدشاه مسعود "خیانت" کرده است.

آقای عبدالله امروز دوشنبه چهارم جدی/دی در نخستین واکنش پس از اعلام منظوری/پذیرش "استعفای" عطامحمد نور، در نشست شورای وزیران گفت: "پانزده روز قبل برای اولین بار موافقه کردم که این کار صورت بگیرد. قرار شد قبولی استعفا یک هفته بعدش اعلام شود. رهبری جمعیت با ما یکجای بودند... خودش (عطامحمد نور) استعفا را مطرح کرده، شرایط بوده یا نبوده، کار من نیست... من رئیس اجرایی هستم و خدمتکار همه. چه صحبت‌ها و وعده‌هایی شده به خودشان ارتباط دارد که مسائل گذشته است."

به گفته وی، قرار بود رهبران حزب جمعیت اسلامی در سفری که به بلخ داشتند این مسایل را در خلال یک هفته حل کنند، اما وقتی از بلخ بازگشتند، نظرشان تغییر کرده بود.

رئیس اجرایی افغانستان می‌گوید که امیدوار است جنجال کناره‌گیری عطامحمد نور از ولایت بلخ "مسالمت‌آمیز" حل شود.

حق نشر عکس fb/atta mohammad noor
Image caption آقای نور بیش از یک دهه به عنوان والی بلخ کار کرده است

آقای نور حدود چهارده سال می‌شود که به عنوان والی بلخ کار کرده است. ولایت بلخ در شمال افغانستان به دلایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اهمیت دارد و پایگاه اجتماعی آقای نور است.

او رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی است. این حزب در ساختار قدرت دولتی سهم برجسته‌ای دارد. آقای عبدالله هم از اعضای این حزب است. غیر از وزیر خارجه، شماری دیگر از مقام‌های ارشد دولتی هم از اعضای جمعیت اسلامی هستند.