افغانستان توافق کرده که به طرح 'کمربند و جاده' چین بپیوندد

اجلاس سه جانبه

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

این نخستین اجلاس سه جانبه با شرکت وزیران خارجه افغانستان (چپ)، چین (وسط) و پاکستان (راست) است

افغانستان در نخستین اجلاس سه‌جانبه پکن توافق کرده که به طرح "کمربند و جاده" چین بپیوندد تا "دهلیز اقتصادی چین-پاکستان" از طریق افغانستان به آسیای میانه توسعه ‌یابد.

این اجلاس با شرکت وانگ یی، وزیر خارجه چین، صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان و خواجه محمد آصف، وزیر خارجه پاکستان روز سه‌شنبه (۵ جدی/دی) در پکن برگزار شد.

براساس اعلامیه پایانی این اجلاس، هر سه کشور تعهد خود را برای تقویت روابط متقابل، تعمیق همکاری‌های اقتصادی و بهبود ارتباطات براساس طرح "کمربند و جاده" اعلام کردند.

"کمربند و جاده" طرح بلندپروازانه چین برای اتصال این کشور با کشورهای آسیایی و اروپایی است. "دهلیز اقتصادی چین-پاکستان" بخشی از این طرح جاده‌ای بین دو کشور به ارزش ۵۷ میلیارد دلار است که براساس توافق تازه از طریق افغانستان به آسیای میانه توسعه می‌یابد.

تقویت اعتماد سیاسی، مبارزه با تروریسم و همکاری‌های امنیتی، از دیگر موضوع‌های اصلی مورد بحث در این اجلاس بود. سه وزیر خارجه بر تحکیم همکاری‌های اقتصادی براساس تعامل "برد-برد" تاکید کردند.

"طالبان باید به روند صلح بپیوندد"

در اعلامیه مشترک وزیران خارجه هر سه کشور آمده که آنها از گفت‌وگوهای جامع صلح و آشتی در افغانستان به رهبری و مالکیت افغانستان حمایت کردند و از گروه طالبان خواستند که به روند صلح بپیوندد.

در کنفرانس خبری که به دنبال این گفت‌وگوها با حضور هر سه وزیر خارجه برگزار شد، آقای ربانی ضمن طرح درخواست پیوستن گروه طالبان به روند صلح، از پاکستان خواست که برای تحقق این روند "همکاری صادقانه" کند.

منبع تصویر، وزارت خارجه افغانستان

توضیح تصویر،

وزیر خارجه افغانستان در نشست دوجانبه با وزیر خارجه چین تامین صلح در کشورش را "مهم‌ترین اولویت" و گفت‌وگو را "بهترین گزینه" دانست

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای ربانی افزود که کشورش خواستار اعمال فشار از جانب کشور پاکستان و سایر کشورها بر گروه‌های شورشی است تا آنها به پای میز مذاکره حاضر شوند.

دولت افغانستان بارها اعلام کرده که گروه طالبان منابع حمایتی در داخل پاکستان دارد و رهبران اصلی این گروه فعالیت‌های شبه نظامیان خود را در داخل افغانستان از آن جا سازماندهی می‌کنند.

پاکستان اما ضمن رد این ادعا، همواره بر این نکته تاکید کرده که ناامنی و شورشگری در افغانستان ریشه‌های داخلی دارد و روند صلح این کشور باید معطوف به مسائل داخلی این کشور باشد.

خواجه آصف، وزیر خارجه پاکستان در پکن بر ضرورت تامین صلح در افغانستان تاکید کرد و آن را برای کشور خودش سودمند دانست.

آقای آصف افزود که در نشست سه‌جانبه درباره طرح مذاکرات دوجانبه کابل-اسلام‌آباد گفت‌وگو شده، اما جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نکرد.

وزیر خارجه پاکستان مدیریت مرزهای بین افغانستان و پاکستان، بحران مهاجرت و تروریسم را چالش‌های عمده توصیف کرد و گفت فایق آمدن بر آن به تلاش‌های مشترک نیاز دارد.

وانگ یی، وزیر خارجه چین، میزبان این نشست گفت که مهمانان او توافق کرده‌اند که همکاری‌های خود را افزایش دهند، اما توضیح بیشتری در این مورد نداد.

آقای وانگ گفت که کشورش مایل است نقش سازنده‌ای در بهبود روابط بین دو کشور همسایه بازی کند، چرا که بهبود روابط بین آنها می‌تواند به تامین ثبات و امنیت در منطقه کمک کند.