'نیمی از دانش آموزان مدارس کابل مورد خشونت قرار گرفته‌اند'

خشونت در مکاتب

منبع تصویر، .

توضیح تصویر،

تنبیه دانش آموزان از سوی معلم‌ها

یافته‌های یک مرکز تحقیقاتی در افغانستان نشان می‌دهد که نیمی از دانش آموزان مکتب‌ها/مدارس در کابل بیشتر از یکبار مورد ضرب و شتم معلم‌ها قرار گرفته‌اند.

بنا بر همین نظرسنجی، دست‌کم یکی از سه کودک مکتبی در شهر کابل، بدون هیچ دلیلی از سوی معلمان مورد خشونت‌ فیزیکی و روانی قرار گرفته است.

مرکز خبرنگاری تحقیقی "پیک"، از طریق مصاحبه رو در رو با ۶۶۰ دانش آموز دختر و پسر در ۴۰ مکتب شهر کابل از ۲۲ عقرب/آبان تا ۱۰ جدی/دی، میزان خشونت در مدارس پایتخت را مطالعه کرده است.

بنابر نتایج نظرسنجی، تنها یکی از هر ۱۰ دانش‌آموزی که مورد خشونت قرار گرفته به اداره مدرسه و خانواده شکایت کرده‌، هرچند به هیچ یک از این شکایت‌ها رسیدگی نشده است. ترس از ناکام شدن و تکرار خشونت، از علل اصلی شکایت نکردن دانش‌آموزان عنوان شده است.

مطابق این نظرسنجی، خشونت‌های انجام شده علیه کودکان مکتبی، در ۲۱ درصد موارد به زخمی شدن، در ۱۶ درصد به ترک مکتب و در ۱۴ درصد به آسیب‌های روانی منجر شده است.

توضیح ویدئو،

یک مرکز تحقیقاتی از وجود بیش از هزار مکتب خیالی در افغانستان خبر داد

ضرب و شتم، تهدید و خشونت علیه دانش آموزان از سوی آموزگاران آنان در مکاتب افغانستان، پدیده‌ای است که از گذشته رواج داشته و هنوز هم در اغلب مکاتب این کشور به قوت جریان دارد.

به نظر می‌رسد که تلاش‌های دولت افغانستان برای بهبود وضعیت نظام آموزشی اين کشور، تاثير کلانی بر رفع خشونت در مدارس به دنبال نداشته است.

مقام‌های وزارت آموزش و پرورش افغانستان می‌گویند مبارزه با خشونت در فضای مدارس، نیازمند همکاری و هماهنگی میان دولت و خانواده‌هاست.