درگیری در ولایت هلمند 'دست‌کم ۱۶ کشته' به‌جا گذاشت

هلمند
توضیح تصویر،

ولایت هلمند در سال‌های اخیر شاهد درگیری‌های خونینی بوده‌است

منابع محلی ولایت هلمند در جنوب افغانستان می‌گویند که در نتیجه درگیری میان شورشیان طالبان و نیروهای وابسته به امنیت ملی افغانستان دست‌کم ۱۶ نفر از دو طرف کشته شده‌اند.

عمر زواک، سخنگوی والی هلمند به بی‌بی‌سی تایید کرد که درگیری میان نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای شورشی در ولسوالی گرشک ولایت هلمند، دیرهنگام روز گذشته (شنبه ۲۱ دلو/بهمن) رخ‌ داده و او تایید می‌کند که دو طرف در این درگیری تلفات داشته‌اند.

آقای زواک ولی او درباره آمار تلفات ابراز نظر نکرد.

با این حال منابع دیگر به بی‌بی‌سی گفت که سه نفر از افراد گروه طالبان وارد یک پاسگاه نیروهای وابسته به امنیت ملی افغانستان معروف به "سنگوریان" شده و چند نفر از آنان را کشته‌اند.

توضیح ویدئو،

حملات طالبان به گرشک هلمند

به گفته این منابع در این درگیری شماری از نیروهای پلیس نیز کشته شده و سه نفر از نیروهای شورشی که به داخل این پاسگاه نفوذ کرده بودند، نیز در درگیری کشته شده‌اند.

نیروهای سنگوریان متشکل از افراد پیشین گروه طالبان هستند که بعد از ترک صفوف نیروهای طالبان در چهارچوب نیروهای امنیت ملی افغانستان جذب شده‌اند و اکنون در مقابل طالبان می‌جنگند.

گفته می‌شود که این نیروها به دلیل شناخت با نیروهای طالبان، نحوه مبارزه آنان از جمله نیروهای موثر در جنگ هلمند تلقی می‌شوند.

به گفته منابع محلی این روند باعث شده که "سنگوریان" در هفته‌های اخیر چهار بار مورد حمله افراد گروه طالبان قرار بگیرند.

منابع محلی می‌گویند که این نیروها اکنون به درد سری جدی برای افراد گروه طالبان تبدیل شده‌اند.