حکومت افغانستان: برای هزاران مهاجر بازگشته کار ایجاد می‌‌کنیم

زنان در این برنامه ۶۵ درصد سهم خواهند داشت

منبع تصویر، Getty Images

حکومت افغانستان می‌گوید برای پانزده هزار مهاجر برگشته از ایران و پاکستان زمینه کار را فراهم می‌کند.

وزارت احیا و انکشاف دهات امروز قرارداد ساخت پنج هزار دستگاه قالی بافی و تاسیس کارخانه تولید آن را با یک شرکت غیردولتی امضا کرد.

مسئولان این شرکت می‌گویند تا سه ماه آینده این کارخانه‌ها فعال و هزاران بازگشت کننده را برای کار استخدام خواهند کرد.

مجیب‌الرحمن کریمی، وزیر احیا و انکشاف دهات می‎گوید که این پروژه در کابل، ننگرهار، بلخ، لغمان، پروان، بغلان، هرات و قندهار اجرایی خواهد شد.

آقای کریمی می‌گوید ۶۵ درصد کسانی که از این برنامه مستفید می‌شوند، زنان هستند.

به گفته وی، این برنامه همچنین زمینه تجارت‌های کوچک را برای افرادی که دارای معلولیت هستند، فراهم می‌کند.

میزان بی‌کاری در افغانستان همه ساله رو به افزایش است و ناامنی‌ها دلیل عمده‌ای آن عنوان شده است.

سید عباس سادات، رئیس شرکت فرش و قالین/قالی افغانستان که اجرا کننده این پروژه است، می‌گوید در این برنامه به زنان حق اولویت داده می‌شود.

نبود فرصت‌های کاری و مشکل امنیتی از چالش‌های اصلی برای بخش بزرگی از مهاجران بازگشت کننده از پاکستان و ایران و بی‌جاشدگان داخلی این کشور عنوان می‌شود.

هفته گذشته بانک جهانی هشدار داد که افزایش بیکاری در افغانستان ممکن باعث مهاجرت‌های غیر قانونی دوباره بازگشت کنندگان و بی‌جا شدگان داخلی شود.

بر اساس آمار سازمان بین المللی مهاجرت از شروع سال ۲۰۱۸ بیش از ۵۰ هزار مهاجر از ایران و پاکستان به افغانستان بازگشته‌اند.

همچنین پاکستان اکنون میزبان حدود دو میلیون مهاجر افغانستانی است که دو ماه دیگر به آنها فرصت داده شده تا آن کشور را ترک کنند، امری که ظاهرا دولت افغانستان را برای پذیرش این جمعیت بزرگ در وضعیت دشواری قرار داده است.