وزارت داخله افغانستان ۹۴ مقام ارشد را به اتهام 'فساد' به دادستانی معرفی کرد

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption دولت افغانستان اعلام کرده که اصلاحات در ساختار نیروهای پلیس از اولویت آنها است

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که پرونده چهار ژنرال و ۹۰ افسر ارشد از این وزارت را به اتهام دست‌داشتن در فساد و رشوه به دادستانی کل افغانستان سپرده است.

ژنرال ضیا کوهستانی، رئیس بازرسی وزارت داخله افغانستان امروز دوشنبه (۲۳ دلو/بهمن) در کابل به خبرنگاران گفت که در شش ماه گذشته ۵۴۰ پرونده کارمندان ارشد این وزارت بررسی شده و پرونده ۱۵۸ نفر آنان به دادستانی فرستاده شده است.

او افزود که علاوه بر این ۹۴ نفر، ۵۸ تن درجه‌دار و شش کارمند غیر نظامی ارشد این وزارت هم به دادستانی معرفی شده‌اند.

به گفته او این افراد به اتهام سوء استفاده از صلاحیت وظیفه‌ای، اختلاس، رشوه و "بعضی مظاهر منفی" به دادستانی راجع شده‌اند

آقای کوهستانی جزئیات بیشتری در مورد پرونده‌های این افراد نداد و افزود که پرونده ۱۸ ژنرال دیگر نیز اکنون در نهادهای عدلی و قضایی افغانستان در حال بررسی است.

مقام‌های ارشد دولت افغانستان اعلام کرده که ایجاد اصلاحات در وزارت کشور افغانستان از اولویت‌ها است و چندی قبل محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان وزارت کشور افغانستان قلب فساد در نیروهای امنیتی این کشور خواند.

ویس احمد برمک، وزیر داخله افغانستان هفته پیش از آغاز روند انجام اصلاحات در پلیس و تطبیق قانون افسران خبرداد و گفت که این اقدام وزارت کشور به منظور افزایش رضایت مردم صورت گرفته است.

آقای برمک گفت که هدف از "اصلاح ظاهری نیروهای پلیس نیست، بلکه تلاش می‌شود که اصلاحات بنیادی ایجاد شود تا موجب رضایت مردم باشد و مسئولان و افسران پلیس نیز احساس مسئولیت کنند".

به گفته آقای برمک، این برنامه باعث کاهش فساد در ساختار نیروهای پلیس ملی افغانستان خواهد شد، زیرا سیستم نظارتی قوی در کنار آن گماشته می‌شود.

در ماه‌های اخیر با افزایش اعتراض از روند کار پلیس به نظر می‌رسد که وزارت داخله افغانستان اقدام‌های عملی تر برای مبارزه با فساد انجام دهد.