نیروهای ناتو در افغانستان پیشنهاد مذاکره از سوی طالبان را رد کردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای ناتو گفته‌اند که "حملات شرم‌آور اخیر طالبان در کابل نشان‌دهنده بربریت این گروه است و ناتو بیشتر از گذشته مصمم به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان است."

نیروهای به رهبری ناتو در افغانستان پیشنهاد گروه طالبان در مورد پایان جنگ در این کشور از راه گفت‌وگو را رد کرده‌اند.

در بیانیه منتشر شده از سوی این نیروها آمده که حملات اخیر طالبان بیشتر از محتوای نامه منتشرشده از سوی این گروه، بیانگر نیت و رفتار آن است و نشان داد که طالبان "حسن نیتی" برای مذاکره ندارند.

گروه طالبان در یک نامه سرگشاده از مردم و کنگره آمریکا خواست تا از دولت آن کشور خواهان پایان "اشغال" در افغانستان شوند.

این گروه با بیان این که آماده گفت‌وگو است، افزود که استفاده از زور وضعیت را پیچیده‌تر می‌سازد.

طالبان در این نامه مدعی شد که مردم آمریکا در جهان به دلیل داشتن "رهبران جنگ‌طلب" احترام خود را از دست داده‌اند.

نیروهای ناتو گفته‌اند که "حملات شرم‌آور اخیر طالبان در کابل نشان‌دهنده بربریت این گروه است و ناتو بیشتر از گذشته مصمم به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان است."

ژنرال‌های آمریکایی گفته‌اند که مطمئن هستند استراتژی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور که شامل افزایش حملات هوایی و زمینی علیه طالبان است، بن‌بست نظامی با این گروه را خواهد شکست و آنها را مجبور به نشستن روی میز مذاکره خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شش ماه پیش استراتژی جدید این کشور برای افغانستان و آسیای جنوبی را اعلام کرد و گفت که حملات هوایی و زمینی این کشور علیه طالبان و دیگر گروه‌های شورشی در افغانستان افزایش می‌یابد.

Image caption گروه طالبان در نامه‌ای خطابه مردم آمریکا گفته هنوز فرصت باقیست و این گروه حاضر است مشکل را از راه سیاست "سالم و گفت‌وگو" حل کند. این گروه گفته برخی از کشورهای خارجی در تلاش تفاهم سیاسی با آنها است اما از کشور خاصی نام نبرده است.

در هفته‌های اخیر گروه طالبان مسئولیت چندین حمله خونین در کابل و دیگر شهرهای افغانستان را به عهده گرفت و در پی آن رئیس جمهوری آمریکا گفت که با طالبان مذاکره نمی‌کند و دستور افزایش حملات هوایی به مواضع این گروه در سراسر افغانستان را داد.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان هم حملات اخیر در کابل را "یازدهم سپتامبر" افغانستان خواند و گفت که طالبان در میدان‌های جنگ شکست خورده‌اند و به همین منظور "غیرنظامیان را در شهرها به دستور ارباب‌شان" می‌کشند.

در روزهای اخیر حملات هواپیماهای بی۵۲ آمریکایی به صورت بی‌سابقه‌ای علیه مواضع طالبان و گروه موسوم به دولت اسلامی افزایش یافته است.