سازمان ملل: تلفات حملات انتحاری در افغانستان ۱۷ درصد افزایش یافته

یوناما
Image caption سازمان ملل متحد گزارش سالانه خود از تلفات غیرنظامیان را امروز منتشر کرد

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرده که در سال ۲۰۱۷ در این کشور بیش از ده هزار غیرنظامی کشته یا زخمی شدند.

این سازمان امروز ۲۶ دلو/بهمن گزارش سالانه خود از تلفات غیرنظامیان را در افغانستان منتشر کرد.

به اساس این گزارش در سال گذشته میلادی نزدیک به ۳۵۰۰ غیرنظامی کشته و بیش از ۷ هزار غیرنظامی زخمی شدند. این آمار ۹ درصد کاهش را نسبت به سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد.

گزارش سازمان ملل نشان می‌دهد که در میان کشته شدگان ۳۵۹ زن و ۸۶۱ کودک و در میان زخمی شدگان ۸۶۵ زن و بیش از دو هزار کودک شامل هستند.

همچنین در این گزارش از استخدام کودکان در صفوف نیروهای شورشی و سوء استفاده جنسی از آنها اظهار نگرانی شده است.

بیشترین این تلفات به ترتیب در ولایات کابل، هلمند، ننگرهار، قندهار و فاریاب ثبت شده است.

حق نشر عکس un report
Image caption در سال ۲۰۱۷ تلفات غیرنظامیان در افغانستان ۹ درصد کاهش یافته است

به اساس گزارش یوناما، چهل درصد این تلفات ناشی از حملات انتحاری و مواد انفجاری جاسازی شده و ۳۳ درصد ناشی از جنگ‌های زمینی بودند. قتل‌های هدفمند، عملیات هوایی و مواد منفجره باقی مانده از جنگ به ترتیب عوامل بعدی این تلفات بودند.

مسئولان یوناما می‌گویند تلفات ناشی از حملات انتحاری و مواد انفجاری جاسازی شده ۱۷ درصد افزایش یافته است.

یوناما طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان را به دو مجموعه "طرف‌داران دولت" و "عناصر ضد دولت" دسته‌بندی کرده است. نیروهای طرف‌دار دولت شامل نیروهای مسلح دولتی می‌شود که از حمایت نیروهای نظامی بین‌المللی برخوردارند اما عناصر مخالف دولت شامل طیفی از گروه‌های مسلحی می‌شود که علیه نیروهای دولتی و بین‌المللی می‌جنگند.

به اساس گزارش سازمان ملل، مسئول ۴۲ درصد این تلفات طالبان، ۱۰ درصد گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش، ۱۳ درصد گروه‌های نامشخص ضد دولت و ۲۰ درصد نیروهای طرفدار دولت هستند. مسئول متباقی تلفات مشخص نشده است.

رویدادهای خونین سال

یوناما در سال ۲۰۱۷، کشته شدن ۱۶۰ نفر و زخمی شدن ۲۵۲ نفر را در شش حمله به عبادتگاه‌ها و رهبران مذهبی از سوی گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش ثبت کرده است.

در این گزارش همچنین از افزایش قابل ملاحظه حملات هوایی نیروهای نظامی بین‌المللی و نیروی هوایی افغان خبر داده شده که ۲۹۵ کشته و ۳۳۶ زخمی از غیرنظامیان را به دنبال داشته است.

در این گزارش حمله خونین ۳۱ می در چهارراهی زنبق کابل، توسط یک کامیون بمب‌گذاری شده با دو هزار کیلوگرم مواد انفجاری، خونین‌ترین رویداد از سال ۲۰۰۹ به این سو خوانده شده که ۹۲ کشته و ۴۹۱ زخمی به جا گذاشته است.

تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه ملل متحد برای افغانستان در کنفرانس مطبوعاتی نشر این گزارش گفت آنها نگران ادامه حملات انتحاری و افزایش تلفات غیرنظامیان در سال جاری هستند.

او می‌گوید یگانه راه برای پایان جنگ در افغانستان صلح است و برای رسیدن به این نتیجه نخست باید طرفین درگیر از هدف قراردادن غیرنظامیان جلوگیری کنند.

حق نشر عکس un report
Image caption جدول عوامل تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۷

واکنش دولت افغانستان

در گزارش یوناما از اقدامات دولت افغانستان برای کاهش تلفات غیرنظامیان قدردانی شده است.

به اساس معلومات این گزارش این اقدامات باعث شده که در سال ۲۰۱۷ کاهش ۲۳ درصدی در تلفات غیرنظامیان از سوی نیروهای طرفدار دولت به میان آید.

دولت افغانستان از این گزارش استقبال کرده است.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان می‌‎گوید آنها نهایت کوشش خود را برای کاهش تلفات غیرنظامیان در عملیات‌ها انجام می‌دهند و این موضوع از دلایل اصلی طولانی شدن این عملیات‌ها است.

اما او می‌گوید در مورد شمار تلفات غیرنظامیانی که هنوز هم به نیروهای دولتی نسبت داده شده، آنها آمار متفاوت تر دارند و گزارشی را به زودی نشر خواهند کرد.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که شمار تلفات غیرنظامیانی که نیروهای دولتی عامل آن هستند، کمتر از آن چیزی است که در گزارش یوناما درج شده است.

به گفته وی، نیروهای امنیتی افغانستان افزون بر داشتن پالیسی جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، دستور خاص از سوی رئیس جمهوری برای این موضوع دارند.

مطالب مرتبط