افغانستان در میان بدترین کشورهای جهان برای نوزادان

افغانستان

منبع تصویر، unicef/Vladimir VORONIN

توضیح تصویر،

یونیسف افزوده که اگر کشورهای جهان میزان مرگ و میر نوزادان را به سطح کشورهای توسعه یافته کاهش دهد، سالانه ۱۶ میلیون نوزاد از مرگ نجات پیدا می‌کنند

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در گزارش جدیدش افغانستان را در میان کشورهایی قرار داده که دارای بیشترین میزان مرگ و میر نوزادان در در جهان است.

در تازه‌ترین گزارش این نهاد آمده که از هر ۲۵ نوزاد در افغانستان یک نفر از آنان جان می‌دهد. ایران در جایگاه ۹۵ قرار دارد و در این کشور از هر ۱۰۴ نوزاد یکی می‌میرد.

براساس گزارش یونیسف افغانستان در رده‌بندی بدترین کشورهای جهان برای نوزادان، در جایگاه سوم قرار دارد. در پاکستان از این که از هر۲۲ نوزاد یک نفر آنان جان می‌دهد، در جایگاه اول این فهرست قرار گرفته است. همچنین در کشور آفریقای مرکزی از هر ۲۴ نوزاد یک نفر جان می‌دهد و این کشور در جایگاه دوم قرار دارد.

این نهاد ژاپن را بهترین کشور برای نوزادان در جهان اعلام کرده است و افزوده که در این کشور از هر ۱۱۱۱ نوزاد فقط یک نوزاد جان خود را از دست می‌دهد.

بدترین کشورها برای نوزادان در جهان

بعد از ژاپن، سنگاپور، فنلاند، استونی، اسلونی، قبرس، بلاروس، لوکزامبورک، نروژ و کره جنوبی از جمله کشورهایی‌اند که کمترین مرگ و میر نوزادان را دارند.

در این گزارش آمده که از جمله ۸ کشوری که بیشترین مرگ و میر نوزادان را دارند، ۸ کشور آن در مناطق جنوبی صحرای آفریقا قرار دارند.

در این گزارش آمده که زنان در این کشورها در زمان تولد نوزاد به دلیل فقر، جنگ و نبود ساختارهای دولتی کمترین کمک را دریافت می‌کنند.

منبع تصویر، unicef/Mulugeta Ayene

توضیح تصویر،

نبود قابله‌های آموزش دیده و کارمندان بهداشت باعث شده که هزاران نوزاد نتوانند حمایت‌های لازم را برای زنده ماندن دریافت کنند

یونیسف افزوده که اگر کشورهای جهان میزان مرگ و میر نوزادان را به سطح کشورهای توسعه یافته کاهش دهد سالانه ۱۶ میلیون نوزاد از مرگ نجات پیدا می‌کنند.

در این گزارش آمده که عامل ۸۰ درصد از مرگ میر نوزادان تولد زودرس، عوارض هنگام تولد و بیماری‌هایی مثل ذات الریه (سینه بغل) و آلودگی خون است.

به گفته این نهاد از این مرگ و میرها می‌توان با آموزش دادن قابله‌ها، فراهم سازی آب پاک، استفاده از ضد عفونی کننده‌ها، تغذیه با شیر مادر در ساعت اول تولد، تماس مستقیم مادر و کودک و تغذیه خوب جلوگیری کرد.

نبود قابله‌های آموزش دیده و کارمندان بهداشت باعث شده که هزاران نفر نتوانند حمایت‌های لازم را برای زنده ماندن دریافت کنند.

این نهاد افزوده که در کشور نروژ ۲۱۸ پزشک، پرستار و قابله(ماما) برای ۱۰ هزار نفر وجود دارند ولی برای این تعداد افراد در کشور سومالی فقط یک کارمند بهداشت وجود دارد.

براساس این گزارش سالانه ۲.۶ میلیون نوزاد در جهان در اولین ماه زندگی شان می‌میرند و یک میلیون نوزاد دیگر هم در اولین روز تولد جان می‌دهند.