طالبان: با شرکت‌های اجرا کننده پروژه تاپی همکاری می‌کنیم

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

گروه طالبان مدعی است که بیشتر مناطقی که قرار است پروژه تاپی از آنجا‌ها عبور کند، تحت کنترل این گروه است

گروه طالبان اعلام کرده که "بازسازی و احیاء زیر بناهای اقتصادی این کشور را مسئولیت خود می‌داند و در این راستا از هیج‌گونه همکاری دریغ نخواهد کرد."

طالبان گفته است با شرکت‌هایی که قرار است در زمینه اجرای پروژه تاپی در افغانستان فعالیت کنند، همکاری خواهد کرد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان صبح امروز، جمعه چهارم حوت/ اسفند، برای شرکت در مراسم پایان کار پروژه انتقال گاز ترکمنستان به هند و پاکستان (تاپی) در خاک ترکمنستان وارد این کشور شد.

قرار است که اجرای این پروژه بعد از ترکمنستان، امروز در خاک افغانستان آغاز شود.

در خبرنامه گروه طالبان که صبح امروز، جمعه چهارم حوت/ اسفند به رسانه‌ها ارسال شده از شرکت‌های اجرا کننده طرح تاپی نیز خواسته شده که با این گروه همکاری کنند.

طالبان پروژه تاپی را از پروژه‌های مهم صنعتی و اقتصادی دانسته و گفته که "ابتکار طراحی آن در زمان حکومتداری" گروه طالبان انجام شده، ولی به دلیل سقوط حاکمیت گروه طالبان به تعویق افتاد.

طالبان مدعی شده که بیشتر مناطقی که اکنون قرار است پروژه تاپی از آنجا‌ها عبور کند، تحت کنترل این گروه است و گفته که گروه طالبان "این پروژه را به حیث یک عنصر مهم در زیر بنای اقتصادی کشورمی‌بیند و عملی شدن آن را مژده خوبی برای افغان‌ها می‌پندارد."

طالبان تاکید کرده که در مناطق زیر کنترل خود برای اجرای این پروژه همکاری کرده ولی گفته که شرکت‌های اجرا کننده را "به رعایت کردن موقف اصولی" گروه طالبان متوجه می‌سازد.

گروه طالبان گفته است اگر دولت افغانستان در روند اجرای این پروژه مرتکب فساد شود، جلو آن را خواهد گرفت.

منبع تصویر، Social media

توضیح تصویر،

طالبان گفته که طرح این پروژه در زمان آنان ریخته شده بود

این گروه مدعی شده که آمریکا نمی‌خواهد پروژه تاپی درافغانستان اجرا شود. طالبان دولت افغانستان را از شرکای اجرا کننده این پروژه مجزا دانسته و از بقیه آنان خواسته که برای آن که مانع از تخریب این پروژه توسط آمریکا شوند، از سازمان ملل و دیگر سازمان‌های معتبر جهانی بخواهند که مصونیت آن را تضمین کنند.

پروژه تاپی برای افغانستان اهمیت زیادی دارد. کابل امیدوار است که این پروژه اقتصادی بتواند زمینه بهبود امنیت در مسیر عبور این خط لوله نیز شود.

تاپی قرار است که از ولایت‌های هرات، فراه، نیمروز، هلمند و قندهار افغانستان عبور کند و بعد به پاکستان برسد. این چند ولایت به شدت نا آرام هستند و افراد گروه طالبان در این مسیر با نیروهای امنیتی افغانستان درگیرند.