وزیر انرژی افغانستان: ارگ دستور داده بود در مراسم افتتاحیه تاپی شرکت نکنم

افغانستان

منبع تصویر، MOWE

توضیح تصویر،

با توجه به اینکه آقای عثمانی همراه با وزیر اقتصاد و رئیس تدارکات ملی کنفرانس مشترک داشتند، ولی دفتر مطبوعاتی دولت فقط عکس او را در توییتر خود پست نکرده است.

وزیر انرژی و آب افغانستان گفته که ارگ ریاست جمهوری از او خواسته بود که در مراسم افتتاحیه پروژه انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند (تاپی) به هرات نرود.

علی احمد عثمانی گفته که قرار بود هفت نفر در چند گروه از وزارت انرژی و آب افغانستان برای آغاز کار پروژه انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند (تاپی) حضور داشته باشند، بقیه رفتند ولی از دفتر ریاست جمهوری به او اطلاع داده شد که نمی‌تواند به هرات برود.

اما منابع نزدیک به رئیس جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفتند‌ که برای افتتاح پروژه تاپی تمام وزیران کابینه دولت افغانستان از جمله آقای عثمانی دعوت شده بودند.

در مراسم روز جمعه گذشته که با مشارکت مقام‌های ارشد ترکمنستان، هند، افغانستان و پاکستان در شهر هرات در غرب افغانستان برگزار شد، در کنار پروژه تاپی، پروژه انتقال برق ۵۰۰کیلوولت نیز آغاز شد. طرحی که برق ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان منتقل می‌شود.

او گفت: "تا روز اخیر از طریق دفتر ریاست جمهوری به ما اطلاع داده شد که شما نمی‌توانید در این پروژه اشتراک داشته باشید و هیج دلیلی در این باره به ما گفته نشد."

آقای عثمانی افزود که مسئله این است که تاپی افتتاح شد و تفاهمنامه پروژه ۵۰۰ کیلوولت امضا شد، این مهم است.

او گفت که پروژه غضنفر گروپ، پروژه تولید برق از گاز در شمال افغانستان، نیز امضای قراردادش مدتی زیادی منتظرماند که وزیر نباید امضا کند، "تا من به یک سفر رفتم و معنیم او را امضا کرد."

وزیر انرژی و آب افغانستان گفت که درباره قرار داد پروژه ایجاد نیروگاه تولید برق آفتابی ولایت قندهار نیز از طریق رسانه‌ها خبر شده که قراردادش امضا شده است.

آقای عثمانی گفت: "مهم نیست که این پروژه‌ها را من امضا کنم. مهم این است که اینها با تاخیر مواجه نشود، مثلا دولت منتظر بماند که من به جای بروم و صلاحیت خود را به کسی دیگر بدهم تا او قرار داد را امضا کند."

او گفت که صلاحیت اداره ملی تدارکات افغانستان بیشتر از لایحه وظایف آن است. "اکنون نیز اسناد ۱۹ سد که قرار بود در افغانستان ساخته شود، سرنوشتش از ۱۸ ماه تاکنون مشخص نیست."