نهاد حمایت از زنان افغانستان: پارسال بیش از '۴۰ آزمایش اجباری بکارت' ثبت شد

بکارت
Image caption قربانیان آزمایش بکارت می‌گویند این آزمایش زندگی آنها را دگرگون ساخته

یک نهاد غیردولتی حمایت از زنان در افغانستان می‌گوید در سال گذشته میلادی بیشتر از چهل مورد آزمایش اجباری بکارت را ثبت کرده‌ است.

موسسه حمایت از زنان یا مدیکا، برای بحث روی این آزمایشات امروز یکشنبه ۱۳ حوت/اسفند کنفرانسی را با حضور دکتران، حقوق دان‌ها و فعالان جامعه مدنی برگزار کرد.

موارد ثبت شده از آزمایشات اجباری بکارت در موسسه مدیکا در ولایات هرات، کابل و بلخ ثبت شده است. اما آنها تایید می‌کنند که آمار حقیقی "قربانیان" این آزمایش‌ها بیشتر از این است.

مسئولان مدیکا در نشست امروزی گفتند که این معاینات افزون بر آسیب‌های جدی که به افراد متضرر و خانواده‌های‌شان می‌رساند، از اعتبار علمی هم برخوردار نیست.

حمیرا رسولی، رئیس این نهاد می‌گوید در پایان بحث‌های این کنفرانس طرحی ترتیب خواهد شد که این معاینات چه زمانی و در چه شرایطی انجام شود که به کرامت انسانی هیچ کسی آسیب نرسد.

سیما سمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز می‌گوید هدف از بحث روی این موضوع، ترویج "بداخلاقی و مناسبات ناسالم جنسی" نیست؛ آنچه که شماری به آن باورند، بلکه آنها می‌کوشند فضایی را فراهم بسازند که در آن انسان‌ها مصون زندگی کنند.

به گفته وی، در افغانستان پلیس و در برخی موارد بزرگان محلی زمانی که به داشتن رابطه میان زن و مردی شک می‌کنند، خواهان اجرای این معاینات می‌شوند.

اما به باور وی، این آزمایش، آسیب‌های جبران ناپذیری را به زنان و خانواده‌ها وارد کرده و باعث بدنامی، ترد شدن و حتی طلاق شده است.

خانم سمر می‌گوید: "زمانی که یک دختر و یا زن به پزشکی قانونی فرستاده می‌شود، نه یک دفعه، سه چهار بار، حتی کودک شش ساله و هفت ساله را سه، چهار بار به پزشکی قانونی می‌فرستند، صدمه به این زنان و اطفال وارد می‌شود. آنها مجبور می‌شوند قریه/روستا و منطقه را رها کنند تا آبرویشان حفظ شود."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
آیا آزمایش بکارت در افغانستان پایان می‌یابد؟

آزمایش بکارت در افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که این آزمایش اعتبار علمی نداشته و نه بکارت را تثبیت می‌کند و نه رابطه جنسی را.

در بحث امروزی همچنین گفته شد که در افغانستان تمامی دکتران و کارمندان بهداشت قادر به شناسایی و تشخیص مسایل پزشکی و قانونی نیستند اما گزارش‌های آنها از این معاینات به عنوان مدرک در محاکم پذیرفته می‌شود.

در کود جزای افغانستان نیز گفته نشده که یک فرد چرا و در کدام زمان به معاینات پرده بکارت فرستاده شود.

مسئولان نهاد حمایت از زنان می‌گویند تلاش می‌کنند با آگاه ساختن مردم از قربانی شدن بیشتر زنان و دختران جلوگیری کنند.

داشتن بکارت در جامعه سنتی افغانستان برای دختران یک امر حیاتی است. پرده بکارت برای دختران افغان، پرده عزت دختر و خانواده او شمرده می‌شود. سالم نبودنش پیامدهای ناگوار دارد. حتی آزمایش آن زندگی دختران را از این رو به آن رو می‌کند.

مطالب مرتبط