افراد ناشناس 'نظرگاه حضرت علی' در غزنی را منفجر کردند

Image caption این زیارتگاه کنار تپه‌ای در حومه شهر ساخته شده و از محل‌های اصلی برپایی جشن‌های نوروزی در این ولایت بوده است.

مقام‌های محلی در ولایت غزنی می‌گویند شب گذشته افراد ناشناس "نظرگاه حضرت علی" موسوم به "زیارت سخی" در شهر غزنی را منفجر کردند.

به گفته این مقام‌ها این زیارتگاه با استفاده از مین‌های جاسازی شده کاملا تخریب شده است‌. این زیارتگاه کنار تپه‌ای در حومه شهر ساخته شده و از محل‌های اصلی برپایی جشن‌های نوروزی در این ولایت بوده است.

هر سال در این زیارت خواننده‌ها و هنرمندان محلی برای خانواده‌هایی‌که نوروز را در آنجا تجلیل می‌کنند، آواز می‌خوانند و آنها را سرگرم می‌سازند.

هنوز مشخص نیست که چه عواملی در عقب تخریب این زیارتگاه هستند. برخی به دلیل برپایی جشن‌های نوروزی در این محل، عوامل مذهبی مخالف جشن نوروز را در این حادثه دخیل می‌دانند.

این زیارت با خشت و گِل ساخته شده و زیارتگاه کوچکی است که در فاصله کمی از شاهراه کابل - قندهار در حومه شمال‌شرق شهر غزنی ساخته شده است.

Image caption شهر غزنی در سده‌های سوم و چهارم هجری مرکز امپراتوری سلسله غزنویان بود و غزنی در آن زمان یکی از مراکز اصلی سیاست و فرهنگ اسلامی بود

تاریخ ساخت این زیارت دقیقا مشخص نیست اما شهر غزنی در سده‌های سوم و چهارم هجری مرکز امپراتوری سلسله غزنویان بود و در آن زمان به اوج شکوه خود رسید. غزنی در آن زمان یکی از مراکز اصلی سیاست و فرهنگ اسلامی بود.

بالاحصار غزنی از محلات تاریخی این شهر است که در زمان سلطنت سلسله غزنویان ساخته شده است.

بالاحصار غزنی، که آن را "قلعه غزنی" هم می گویند، با حدود چهل برج و دیدبانی‌های متعدد، از محلات نظامی شهر غزنی در زمان غزنویان بود.

شهر غزنی در سال ۲۰۱۳ عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در آسیا را به خود اختصاص داد.