سفیر آمریکا در کابل: ایران برای طالبان پشتیبانی لجستیکی فراهم می‌کند

جان بس
توضیح تصویر،

جان بس، سفیر آمریکا در کابل هشدار می‌دهد که ادامه جنگ در‌ افغانستان می‌تواند مرزهای شرقی ایران را ناآرام سازد

جان بس، سفیر آمریکا در کابل می‌گوید ایران از طریق سپاه پاسداران به گروه طالبان در افغانستان پشتیبانی لجستیکی فراهم می‌کند.

آقای بس در گفت‌وگوی اختصاصی با ضیا شهریار، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل، گفت که نشانه‌های دیده می‌شود که دولت ایران در سطوح مختلف از طالبان در افغانستان حمایت می‌کند و هشدار داد این جنگ می‌تواند مرزهای شرقی ایران را ناامن بسازد.

آقای بس گفت: "آنچه من می‌دانم این است که ایران به طالبان پشتیبانی لجستیکی فراهم می‌کند. البته این پشتیبانی یک مقدار پیچیده است، بخصوص که سپاه پاسداران ایران در آن دخیل است. برای ما مشکل است بدانیم چرا ایران دامن زدن به جنگ در افغانستان را به سود خود می‌بیند، جنگی که می‌تواند مرزهای شرقی ایران را ناامن بسازد."

سفیر آمریکا در کابل می‌گوید ایران در ۵ سال گذشته مشغول ایجاد بی‌ثباتی و دامن زدن تنش‌های فرقه‌ای در شمار زیادی از کشورهای خاورمیانه بوده و از نظر آمریکا این اقدامات خلاف منافع جامعه بین‌المللی و کشورهای منطقه است.

توضیح تصویر،

سفیر آمریکا در کابل در گفت‌وگوی اختصاصی با بی‌بی‌سی گفت که ادعاها در مورد حمایت ما از داعش در افغانستان "خنده‌آور" است

آقای بس در پاسخ به این سوال که در سال‌های گذشته با وجود اختلافات میان آمریکا و ایران در دیگر مناطق جهان، دو کشور روی افغانستان دیدگاه‌های مشترک داشتند و حالا چه اتفاق افتاده، گفت: "با توجه به حضور نمایندگان هردو کشور در کنفرانس صلح کابل و اعلام حمایت آنها از پیشنهادات صلح رئیس جمهور غنی به طالبان، به نظر می‌رسد که منافع مشترکی برای پایان جنگ در افغانستان میان دو کشور وجود دارد ولی صادقانه بگویم این یکی از نکات حیرت آور در مورد تصامیم ایران است که از یک سو از روند صلح اعلام حمایت می‌کند و از سوی دیگر از طالبان حمایت می کند."

مقامات ایران همواره حمایت از گروه طالبان را رد کرده و گفته‌اند که تنها تماس‌های محدودی با این گروه دارند که هدف آن مطلع بودن از وضعیت در افغانستان است.

"ادعاهای حمایت آمریکا از داعش خنده‌آور است"

در ماه‌های اخیر ادعاهای در سطوح بلند در افغانستان مطرح شده که آمریکا به نحوی در تقویت و گسترش گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در افغانستان نقش دارد.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان نیز ادعاها را دست به دست کرده‌اند تا حدی که سفیر آمریکا اخیرا مجبور شد صریحا در توییتر بنویسد که "ما به هیچ صورت از داعش در افغانستان حمایت نمی‌کنیم و با همقطاران افغان خود متعهد به ریشه‌کن ساختن داعش هستیم."

آقای بس در پاسخ به این سوال که چرا مجبور شد به این ادعاها واکنش نشان دهد، گفت: "برای من خنده‌آور است که هر دو دولت (ایران و روسیه) به نحوی ادعا دارند که آمریکا مسئول ظهور داعش در افغانستان، سوریه یا شمال عراق است، در حالی که نمونه‌گیری ساده از اعضای داعش نشان می‌دهد که بسیاری از آنها گذرنامه‌های روسی دارند. چگونه این همه چچنی‌ و دیگر شهروندان روسی خود را به عراق و سوریه رسانده‌اند."

جان بس گفت که کشورش مثل روسیه نگران راه یافتن جنگجویان داعش به افغانستان است و به همین دلیل با کشورهای ترکیه و حوزه خلیج فارس از نزدیک کار می‌کند تا به این جنگجویان اجازه داده نشود از جبهات عراق و سوریه راه خود را به سوی افغانستان باز کنند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

گروه طالبان در سال‌های اخیر روابط‌شان را با کشورهای منطقه گسترش داده‌اند

سفیر آمریکا در افغانستان گفت که در شش ماه گذشته دولت ترامپ تاکید داشته که اگر پاکستان در مواجهه با طالبان و شبکه حقانی در افغانستان با آمریکا همکاری نکند، با پیامدهای آن روبرو می‌شود و کشورش همچنان متعهد است که دولت غیرنظامی و ارتش پاکستان را متقاعد به همکاری بسازد.