واکنش افغانستان به تصادف مرگبار مینی‌بوس حامل مهاجران افغان در ترکیه

تصادف مرگبار در ترکیه

منبع تصویر، AFP/Getty Images

توضیح تصویر،

وزارت خارجه افغانستان: بر اساس تحقیقات اولیه دست‌کم ۱۶ نفر از کشته‌شدگان این تصادف شهروندان افغانستان بودند

در پی حادثه تصادف مرگبار مینی‌بوس حامل مهاجران از افغانستان، ایران و پاکستان در شرق ترکیه، وزارت خارجه افغانستان به سفارت کشورش در انکارا دستور رسیدگی فوری به این رویداد را داده است.

در خبرنامه این وزارت‌خانه آمده است که بر اساس تحقیقات اولیه دست‌کم ۱۶ نفر از کشته‌شدگان این تصادف شهروندان افغانستان بودند.

در این حادثه که نیمه شب پنج‌شنبه ۹ حمل/فروردین در نزدیکی شهر "ایغدیر" در نزدیکی مرز ایران رخ داد، چندین نفر نیز مجروح شدند.

گفته شده که این مینی‌بوس گنجایش ١٤ نفر را داشت، اما بیش از ۵٠ پناهجو سوار بر آن شده بودند و پس از برخورد با یک تیر چراغ برق آتش گرفت.

انور اونلو، فرماندار ایغدیر گفت که یک مینی‌بوس دیگر که آن هم حامل مهاجران غیرقانونی بوده و پشت سر خودرو سانحه‌دیده حرکت می‌کرد، پس از این حادثه با چند تن از سرنشینان مینی‌بوس اول که به بیرون پرت شده بودند تصادف کرده و آنها را زیر گرفته است.

نیروهای امنیتی ترکیه ۱۳ نفر از سرنشینان خوردرو دوم را بازداشت کرده‌اند.

اکثر کسانی که به سمت یونان/اروپا می‌روند، از مسیر نسبتا کوتاه ترکیه تا جزایر لسبوس، کوس، چیوس یا ساموس می‌روند.

وزارت خارجه افغانستان ضمن ابراز همدری از شهروندان افغانستان خواسته است "با توجه به پیامدهای ناگوار مسافرت‌ها و مهاجرت های غیرقانونی، آنها فریب قاچاقجیان را نخوردند".

پیشتر نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته بود که افغان‌ها نگران آینده خود هستند و خروج شمار نسبتا زیادی از افغان‌ها در ماه‌های اخیر از کشورشان، بیانگر ناامیدی آنها نسبت به آینده است.