'فرد شماره دو شورشیان چینی در افغانستان کشته شد'

افغانستان
توضیح تصویر،

ولایت بدخشان در سالهای اخیر شاهد درگیری‌های خونین میان نیروهای امنیتی افغان و شورشیان بوده است

منابع محلی در شمال شرق افغانستان گفته‌اند که مصطفی نومی، فرد شماره دو گروه موسوم به ترکستان شرقی و یک عضو دیگر این گروه در علمیات نیروهای امنیتی افغان کشته شده‌اند.

مقامات چین 'جنبش اسلامی ترکستان شرقی'، گروهی که از اقلیت مسلمان اویغور تشکیل شده، را مسئول خشونت‌ها در منطقه سین‌کیانگ می‌دانند.

محمد حنیف رضایی، مسئول مطبوعاتی لشکر ۲۰۹ شاهین مربوط به ارتش افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که این دو شورشی چینی همراه با پنج عضو محلی گروه طالبان در ولسوالی جرم ولایت بدخشان کشته شده‌اند.

آقای رضایی همچنین گفته است که عملیات در این ولسوالی از سه روز پیش آغاز شده و ۱۳ جنگجوی دیگر گروه طالبان نیز زخمی شده‌اند.

گروه طالبان نیز انجام عملیات نظامی در ولسوالی جرم این ولایت را تایید و گفته که در این عملیات غیر نظامیان کشته شده و به نیروهای آنان آسیب نرسیده است.

اما سخنگوی لشکر ۲۰۹ شاهین گفت که در عملیات شب گذشته موسوم به "کوکچه ۱۸" در ولسوالی جرم به غیر نظامیان آسیب نرسیده‌است.

آقای رضایی گفت که دو قرارگاه طالبان تخریب و عملیات نیروهای ارتش همچنان ادامه دارد.

به گفته او در ولسوال ورودج، جرم و یمگان ولایت بدخشان نیروهای شورشی مربوطه به کشورهای چین، تاجیکستان، ازبکستان، چچن، و شورشیان قرقیزستان حضور دارند.

او گفت که این اولین اتباع چین هستند که در ولایت بدخشان کشته می‌شوند.

منبع تصویر، MOD/FB

توضیح تصویر،

نیروهای امنیتی افغانستان

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

به گفته آقای رضایی، چندی قبل نیز در ولایت جوزجان یک زن فرانسوی عضو گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) توسط نیروهای ارتش بازداشت شد.

شمار دقیق شورشیان خارجی در ولایت بدخشان مشخص نیست اما محمد مصطفی، مدیر اجرایی و سرپرست ولسوالی جرم گفته که ۵۰ جنگجوی چینی اکنون در این ولسوالی حضور دارند.

گفته می‌شود که از حدود پنج سال پیش چندین شورشی اویغور از طریق خاک تاجیکستان وارد ولسوالی‌های وردوج و جرم بدخشان شده بودند و در کنار طالبان قرار گرفتند.

بیشتر شورشیان خارجی مستقر در افغانستان عضو گروه داعش هستند. گروهی که دولت افغانستان اعلام کرده که حدود دوهزار از اعضای آن در عملیات نیروهای امنیتی این کشور کشته و فقط یک هزار نفر آنان باقی مانده‌است.

گروه طالبان حضور نیروهای خارجی را در صفوف این گروه رد کرده و گفته که هیچ جنگجوی خارجی در کنار آنان نمی‌جنگند.

نیروهای افغان بارها گفته که شمار از جنگجویان پاکستانی در حملات طالبان مشارکت دارند. ماه گذشته هم سربازان افغان ویدیویی را از یک شهروند آلمانی در ولایت هلمند منتشر کردند که بر اساس اعلام دولت افغانستان مشاور ورزیده ترین نیروهای طالبان، معروف به واحد سرخ بوده است.

با افزایش عملیات علیه پایگاه های داعش در شرق افغانستان، گفته می‌شود که شماری از این نیروها به ولایت‌های شمالی افغانستان از جمله ولایت جوزجان رفته‌اند.

براساس اعلام منابع محلی شب گذشته نیروهای آمریکایی سه جنگجوی ازبکستانی را از ولسوالی درزاب ولایت جوزجان با خود برده‌اند.