اشرف غنی به ولایت ناامن پکتیا سفر کرد

غنی حق نشر عکس Arg
Image caption محمد اشرف غنی قرار است دو روز در پکتیا بماند

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان امروز یکشنبه ۱۲ حمل/فروردین به ولایت ناامن پکتیا در جنوب‌شرق افغانستان سفر کرد.

او قرار است دو روز در این ولایت بماند و در کنار گفت‌وگو با مقام‌های محلی و بررسی وضعیت امنیتی این ولایت، شماری از پروژه‌های اقتصادی را افتتاح کند.

او در سفر امروزش از مردم خواست برای آوردن صلح تلاش کنند و در این روند سهم بگیرند.

آقای غنی به تازگی طرح صلح با طالبان را ارائه کرد. به اساس این طرح، او بدون هیچ پیش‌شرطی از مخالفان مسلح خواسته به گفت‌وگوهای صلح بپیوندند.

به اساس این طرح دولت پذیرفته که پس از اعلام آتش بس، گروه طالبان را به عنوان یک حزب سیاسی بشناسد و در صورت تقاضای آنها قانون اساسی را نیز تعدیل کند.

پس از اعلام این طرح، تلاش‌هایی از مردم در ولایات ناامن برای زمینه سازی صلح دیده شده است.

روز گذشته بزرگان قومی در ولسوالی میرزکه ولایت پکتیا در یک اقدام کم سابقه در یک گردهمایی قومی تصمیم گرفتند تا به گروه‌های جنگجوی مانند طالبان و داعش در ولسوالی‌شان جای ندهند. در صورت تخلف، باشندگان این ولسوالی تا پنجاه هزار افغانی جریمه می‌شوند.

همچنین در چند روز گذشته اجتماع اعتراضی برای آتش بس میان دولت و طالبان و آغاز گفت‌وگوهای صلح در هلمند راه اندازی شده است. اعتصاب غذای این معترضان نیز پس از سه روز، امروز خاتمه یافت اما اعتراضات‌شان ادامه خواهد یافت.

طالبان تاکنون به طرح حکومت افغانستان برای صلح پاسخ ندادند اما گفته‌اند حاضر به انجام گفت‌وگوهای صلح با آمریکا هستند نه با دولت افغانستان.

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی در سفرش به پکتیا سب استیشن ۲۲۰ کیلوولتی پکتیا و لین برق ارغندی_ گردیز را افتتاح کرد

افتتاح پروژه‌های اقتصادی در پکتیا

رئیس جمهوری افغانستان در سفرش به پکتیا شماری از پروژه‌های اقتصادی را نیز افتتاح کرد.

او اظهار امیدواری کرد که به زودی پکتیا به یک ولایت صنعتی مبدل شود.

سب استیشن ۲۲۰ کیلوولتی پکتیا، لین برق ارغندی_ گردیز و جاده گردیز_زرمت از مهمترین پروژه‌هایی است که در سفر آقای غنی افتتاح شد.

از برق ۳۲ مگاواتی که اکنون این سب استیشن تامین می‌کند، چهل هزار خانواده در ولایت‌های پکتیا، لوگر و خوست مستفید خواهند شد. جاده گردیز _زرمت نیز قرار است با هزینه ۵۸۰ میلیون افغانی (بیش از هشت میلیون دلار) در یک و نیم سال آینده تکمیل شود.

آقای غنی در سفرش، سنگ تهداب ساختمان جدید فرماندهی پلیس پکتیا را نیز گذاشت. این ساختمان قرار است به هزینه ۴۵ میلیون افغانی (بیش از ۶۰۰ هزار دلار) و تا پانزده ماه تکمیل خواهد شد.

در ماه میزان/مهر سال گذشته هشت مهاجم انتحاری وابسته به گروه طالبان به مرکز فرماندهی پلیس پکتیا حمله کردند و توریالی عبدیانی فرمانده و ۲۱ افسر و مامور پلیس و ۲۰ غیرنظامی را در این ولایت کشتند. ساختمان این نهاد در این حمله تخریب شد.

ولایت پکتیا با پاکستان مرز مشترک دارند و شبکه حقانی، یکی از سه گروه عمده‌ای که با دولت و نیروهای بین‌المللی می‌جنگند، در این منطقه فعالیت دارد.

مطالب مرتبط