اعلام تاریخ جدید برای برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان

افغانستان حق نشر عکس IECA
Image caption آقای صیاد گفت که رای دهندگان فقط در یک مرکز حق رای دهی خواهند داشت

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی این کشور پس از حدود سه سال تاخیر قرار است به تاریخ ۲۸ میزان/مهر امسال برگزار شود.

بر اساس قانون اساسی افغانستان انتخابات پارلمانی باید در ماه ثور/اردیبهشت یا جوزا/ خرداد سال ۱۳۹۴خورشیدی برگزار می‌شد. ولی دولت در زمان تعیین شده قادر به برگزاری انتخابات نشد.

تاریخی که قبلا برای برگزاری این انتخابات مشخص شده بود، ۱۶سرطان/تیرسال جاری بود. حالا کمیسیون تاریخ جدیدی را اعلام کرده است.

ریاست جمهوری افغانستان مدت کار پارلمان برحال این کشور را تا اعلام نتایج انتخابات دور بعدی تمدید کرد و این پارلمان اکنون وارد سال هشتم کاری خود شده ‌است.

گلاجان بدیع صیاد، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان امروز، یکشنبه ۱۲ حمل/فروردین با اعلام تاریخ برگزاری انتخابات گفت که حضور احزاب و نهادها باعث تضمین شفافیت آن خواهد شد.

ثبت نام از رای دهندگان

بیشتر از سه دهه جنگ در افغانستان باعث شده که شمار زیادی از مردم افغانستان دارای شناسنامه معتبر نباشند و براساس توافقنامه باید تمام کسانی که واجد شرایط رای دهی هستند، ثبت نام شوند.

قبل از این تنها کسانی حق رای داشتند که کارت رای دهی کمیسیون انتخابات را گرفته بودند، ولی در انتخابات سال ۲۰۱۴ ریاست جمهوری نامزدهای رقیب معتقد بودند که از این کارتها سوء استفاده شده و زمینه تقلب را فراهم کرده، زیرا ممکن است یک رای دهنده بیشتر از یک کارت گرفته باشد.

حق نشر عکس IECA
Image caption روند ثبت نام از رای دهندگان براساس اعلام کمیسیون انتخابات.

آقای صیاد امروز اعلام کرد که بعد از مشوره با مردم، احزاب سیاسی و نهادهای جامعه مدنی افغانستان قرار است که رای دهندگان براساس شناسنامه(تذکره) افغانستان مشخص شود.

او از تمام اتباع افغانستان خواست که برای ثبت نام با در دست داشتن شناسنامه به نزدیک ترین مرکز رای دهی مراجعه کرده و بعد از ثبت آنان در این مرکز تنها حق رای دادن فقط در آن مرکز را خواهند داشت.

شمار رای دهندگان در افغانستان مشخص نیست ولی قبل از این کمیسیون انتخابات افغانستان شمار آنان را بیشتر از ۱۷ میلیون نفر اعلام کرده و گفته بود که ۳۹ درصد آنان زنان هستند.

او گفت برای کسانیکه تذکره تابعیت افغانستان را ندارند نیز از بهار امسال توزیع شناسنامه آغاز می‌شود.

سازمان ملل نیز اعلام کرده که هزینه ثبت نام از رای دهندگان بیشتر از ۲۸ میلیون دلار خواهد شد.

کمیسیون انتخابات اعلام کرده که در ۳۲ ولسوالی مراکز رای دهی مشخص نشده است. قبل از این وزارت کشور/داخله افغانستان اعلام کرده بود که از هفت هزار و ۳۵۰ هزار مرکز رای دهی در افغانستان، یک هزار ۱۲۲ مرکز با تهدید متوسط و یک هزار و ۱۲۰ مرکز با تهدید بالا روبرویند.

این نهاد تایید کرده بود که ۹۴۰ مرکز در کنترل نیروهای امنیتی نیست.

کمیسیون انتخابات افغانستان امروز اعلام کرد که ساکنان مراکز رای دهی که ناامن و یا در کنترل نیروهای امنیتی نیست، می‌توانند برای ثبت نام به مراکز رای دهی همجوار که امن هستند، مراجعه کنند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کمیسیون انتخابات گفته که برای چاب و انتقال آن به کمیسیون انتخابات افغانستان به شش هفته زمان نیاز است.

ثبت نام از نامزدان

براساس قانون انتخابات افغانستان کسانی که برای مجلس نمایندگان افغانستان نامزد می‌شوند، نیاز دارند که یک هزار شماره کارت رای دهی و امضا از هوادارانشان جمع‌آوری کنند.

آقای صیاد بدون اینکه تاریخ مشخص زمان ثبت نام از نامزدهای انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی را اعلام کند، گفت که به دلیل اینکه این نامزدها نیاز به فهرست شمار زیادی از هوادارانشان دارند، تا ثبت نام کافی از رای دهندگان، این کار انجام نمی‌شود.

رسیدگی به شکایتها

آقای صیاد گفت که بعد از تکمیل ثبت نام نامزدهای انتخاباتی، ۳۳ روز را این کمیسیون برای رسیدگی به شکایتهایی که از این نامزدها وجود دارد، اختصاص داده است.

او گفت که بعد آن فهرست نامزدها نهایی می‌شود و براساس این فهرست اوراق رای چاپ می‌شود. برای چاپ اوراق رای و انتقال آن به کمیسیون انتخابات افغانستان به شش هفته زمان نیاز است.

برگزاری انتخابات شفاف

بعد از جنجال‌ها در روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اخیر افغانستان که به ایجاد حکومت وحدت ملی این کشور منجر شد، شماری از احزاب و برخی از مردم افغانستان به کار کمیسیون انتخابات و بی طرفی آن به دیده تردید می‌نگرند.

اما رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان گفت که تلاش بر این است که انتخابات را شفاف برگزار کند ولی افزود که هر انتخاباتی از چالشها خالی نیست.

او گفته که برای این کار از "هیج گونه سعی و تلاش دریغ نخواهد کرد".

به گفته او تلاش می‌شود که تمام افراد واجد شرایط از این حق خود استفاده کنند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بعد از جنجال‌ها در روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اخیر افغانستان که به ایجاد حکومت وحدت ملی این کشور منجر شد، شماری از احزاب و برخی از مردم افغانستان به کار کمیسیون انتخابات و بی طرفی آن به دیده تردید می‌نگرند.

چرا انتخابات به تاخیر افتاد؟

قرار بود که انتخابات پارلمانی افغانستان بتاریخ ۱۶ سرطان/تیر برگزار شود. آقای صیاد دلیل این تاخیر را تصمیم دولت افغانستان به استفاده از فناوری جدید اعلام کرد و گفت که قرار بود انگشت نگاری از تمام رای دهندگان انجام شود که این کار در انتخابات پیش رو ممکن نبود و این کار باعث فوت وقت شد.

در ماه عقرب/ آبان سال گذشته آقای غنی نجیب الله احمدزی، رئیس قبلی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان را برکنار کرد و دلیل برکناری او نیز "فیصله و مطالبه کمیسیون انتخابات" اعلام شد.

عضو جدید کمیسیون انتخابات افغانستان نیز ماه دی/جدی معرفی شد. به گفته آقای صیاد تاخیر در معرفی این عضو جدید نیز عامل دیگر در تاخیر زمان برگزاری انتخابات شد.

او گفته که تعین هیات اداری کمیسیون انتخابات، حصول اطمینان از تامین بودجه و تامین امنیت انتخابات عوامل دیگر این تاخیر بودند.