پایان اعتصاب غذا و ادامه اعتراض‌ها در مرکز قدرت طالبان

اعتصاب هلمند

اعتصاب غذای معترضان هلمندی با پادرمیانی علمای دینی محلی شب گذشته پایان یافت. ولی تجمع اعتراضی آنها همچنان ادامه دارد.

معترضان هلمندی سه روز قبل زمانی دست به اعتصاب غذا زدند که خواست آنها مبنی بر آتش‌بس دو روزه از سوی گروه طالبان رد شد. کمپین "جنبش مردمی صلح" زمانی آغاز شد که انفجار بمب روز سوم نوروز در مقابل ورزشگاه شهر لشکرگاه مرکز هلمند دست‌کم ۱۵ کشته و ده‌ها زخمی بر جا گذاشت. مردم این ولایت در واکنش به این رویداد از مناطق مختلف به لشکرگاه آمده و خیمه تحصن برپا کردند.

روز گذشته حال شماری از اعتراض‌کنندگان به دلیل اعتصاب غذا بد شد و به شفاخانه انتقال داده شدند.

شماری از علمای دینی هلمند با این استدلال که زیان رساندن به بدن و غذا نخوردن در اسلام حرام است، اعتراض‌کنندگان را برای پایان اعتصاب غذایی آنها متقاعد کردند.

این گروه از علما همچمنین گفته‌اند که در آوردن صلح با معترضان همصدا هستند.

همچنین، اعضای زن شورای عالی صلح امروز در یک نشست خبری حمایت خود را از معترضان زن هلمندی اعلام کردند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
اعتصاب غذا به منظور پایان دادن به خشونت در افغانستان

در نشستی که امروز، یکشبنه ۱۲ حمل/فروردین میان اعتراض‌کنندگان و علمای دینی هلمند برگزار شد، کمیسیونی نزدیک به ۱۵ تن از علمای دینی ایجاد شده است. در گام نخست قرار است این کمیسیون به نقاط مختلف هلمند سفر کند و با بقیه علمای هلمندی در مورد صلح صحبت کند. سپس کمیسیون بزرگتری به منظور آغاز گفت‌وگو‌های صلح با شرکت علمای دینی و بزرگان قومی ایجاد شود.

آنها تاکید کردند که به منظور دست‌یابی به صلح، به هر دری خواهند رفت و هر تلاشی را انجام خواهند داد.

خبرنگار محلی بی‌بی‌سی می‌گوید که خیمه جدید تحصن در ولسوالی ناوه ولایت هلمند هم برپا شده است.

حق نشر عکس .
Image caption قرار بود که روز پنجشنبه ۹ حمل/فروردین این معترضان مسیر دوصد کیلومتری میان لشکرگاه و موسی قلعه را که در کنترل طالبان است، پیاده بپیمایند

دو روز پیش مقام‌های محلی هلمند از خواست آتس‌بس از سوی اعتراض‌کنندگان استقبال مشروط کرد. مقام‌های محلی هلمند به معترضان گفتند که اگر گروه طالبان خواست معترضان مبنی بر آتش‌بس دو روزه را بپذیرد و از طریق همین معترضان وارد روند صلح شود، دولت از آتش‌بس استقبال می‌کند.

قرار بود که روز پنجشنبه ۹ حمل/فروردیناین معترضان مسیر دوصد کیلومتری میان لشکرگاه و موسی قلعه را که در کنترل طالبان است، پیاده بپیمایند.

طالبان در واکنش به برنامه راهپیمایی آنها با بیان اینکه نبرد آنها برای "تامین صلح" است و "اشغال آمریکایی" آنها را وادار به جنگ کرده، از مردم هلمند خواستند تا در مقابل پایگاه آمریکایی در هلمند دست به تظاهرات اعتراضی بزنند.

طالبان همچنین به معترضان گفتند که در مناطقی از ولایت هلمند که در کنترل آنها است، راهپیمایی نکنند، در غیر آن صورت، این گروه مسئولیت پیامدهای آن را بر عهده نخواهد داشت.

معترضان هلمندی می‌گویند اگر ما خود با هم صلح کنیم، دلیلی برای حضور نیروی خارجی در هلمند و یا هم در افغانستان نمی‌ماند.

هلمند که طالبان در آن بیشترین حضور را دارند، از کانون‌های اصلی جنگ افغانستان است.

در روزهای اخیر عملیات شدید نظامی از سوی نیروهای دولت با همکاری نیروهای ناتو در هلمند جریان دارد.