اسحق گیلانی به دلیل اظهاراتش در پاکستان به دادستانی کل افغانستان احضار شد

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

خانواده گیلانی از خانواده‌های مهم افغانستان که هواداران زیادی در جنوب و شرق افغانستان دارد

دادستانی کل افغانستان اعلام‌ کرده که سید اسحاق گیلانی، رهبر حزب نهضت همبستگی ملی افغانستان و یکی از منتقدان حکومت افغانستان را به دادستانی کل (سارنوالی) احضار کرده و رسیدگی به پرونده او آغاز شده است.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که آقای گیلانی امروز به دادستانی کل مراجعه و پرونده او از سوی دادستان‌های مبارزه با جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی تحت بررسی قرار گرفته است.

او گفت که از آقای گیلانی دیروز خواسته شده بود تا به دادستانی مراجعه کند و دادستانی از اینکه او به قانون احترام گذاشته و امروز حاضر شده، قدردانی می‌کند.

آقای رسولی افزود که دادستانی متعهد به بررسی عادلانه، منصفانه و بی‌طرفانه پرونده آقای گیلانی است و بعد از بررسی جزئیات آن اعلام خواهد شد.

قبل از این گزارش شده بود که آقای گیلانی در نشستی در اسلام آباد گفته بود که "حکومت افغانستان زمینه را برای مداخله هند در پاکستان از خاک افغانستان فراهم کرده‌است."

آقای گیلانی یک دوره نماینده مجلس نمایندگان افغانستان نیز بود.

بعد از این اظهارات ریاست امنیت ملی اعلام کرد که به دلیل این اظهارات پرونده آقای گیلانی را به نهادهای عدلی و قضایی راجع خواهد کرد.

آقای رسولی گفت که این پرونده تحت کار دادستان‌های مربوطه قرار گرفته و او حضور آقای گیلانی را نشان از نهادینه شدن قانون دانست.

در تصاویری که از آقای گیلانی از اظهاراتش در نشستی در اسلام آباد همرسانی شده، او گفته: "هندوستان افغانستان را استفاده می‌کند و از خاک افغانستان بر ضد پاکستان استفاده می‌کند. در این هیچ شکی نیست؛ آنها این کار را می‌کنند، اما چرا این موقع داده شده است؟ چرا این گونه یک حالت آمده است که حکومت افغانستان یا شماری از کسان برای هندوستان این موقع را فراهم می‌کند که به پاکستان مداخله کند؟"

دولت افغانستان بارها اعلام کرده که به هیج کشوری اجازه نخواهد داد که از خاک این کشور علیه کشور دیگری استفاده کند.