وزارت دفاع افغانستان: در حمله قندوز اعضای ارشد طالبان کشته شدند

افغانستان

منبع تصویر، MOD

توضیح تصویر،

وزارت دفاع گفته که این محل توسط این نوع هلیکوپترها هدف قرار گرفته است

وزارت دفاع افغانستان با تشریح جزئیات عملیات هوایی ارتش در قندوز گفت در این حمله یک محل تجمع گروه طالبان در ولسوالی دشت ارچی هدف قرار گرفت و تمام کشته‌شدگان این عملیات "افراد ارشد این گروه بودند".

محمد رادمنش، سخنگوی این وزارت‌خانه با نمایش گذاشتن عکس‌ها و ویدیوهای ماهواره‌ای از محل تجمع جنگجویان طالبان مدعی شد که هدف حمله هوایی دیروز شورشیان طالبان بوده است.

در تصاویر ویدیویی که به خبرنگاران نشان داده شد، افرادی دیده می‌شوند که به گفته آقای رادمنش، از اعضای برجسته گروه طالبان بودند و "از مناطق مختلف این کشور برای شرکت در این گردهمایی به قندوز رفته بودند".

سخنگوی وزارت دفاع فهرستی از افراد گروه طالبان را داد و گفت که در این حمله ۱۸ نفر از "افراد مهم این گروه" کشته و ۱۲ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

او گفت که حمله دیروز براساس گزارش دقیق اطلاعاتی انجام شد.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

یک پزشک گفت طلاب و غیرنظامیان در میان کشته ها و زخمی ها بودند

تلفات غیرنظامی

هرچند آقای رادمنش کشته و زخمی شدن غیرنظامیان را در محل رویداد رد نکرد اما مدعی شد که پس از حمله هوایی ارتش، غیرنظامیان در حمله متقابل افراد طالبان کشته شده‌اند.

ریاست جمهوری افغانستان نیز گفته که طالبان به خاطر "طرح یک برنامه خونین"، افراد خویش را از داخل و خارج کشور در ولسوالی دشت ارچی ولایت قندوز دعوت کرده بودند.

در خبرنامه ریاست جمهوری آمده که ارتش ملی افغانستان بر اساس اطلاعات دقیق که از این برنامه داشت، تلاش ورزید تا آن را خثنی نماید.

ریاست جمهوری افزوده که "متاسفانه در این حمله به افراد غیرنظامی نیز آسیب رسیده ولی ریاست جمهوری برای روشن شدن چگونگی این حادثه هیاتی را موظف کرده است".

گروه طالبان با نشر پیامی در صفحه توییتری منسوب به آنان اظهارات سخنگوی وزارت دفاع افغانستان را رد کرده و افزوده است که افراد این گروه در گردهمایی‌های مردم غیرنظامی شرکت نمی‌کنند.

طالبان گفته که که قربانیان این حمله هوایی همه غیرنظامیان بودند.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) نیز از احتمال کشته شدن غیر نظامیان ابراز نگرانی کرده است و گفته است که هیاتی را برای بررسی به محل فرستاده است.