به دعوت اشرف غنی، نخست وزیر پاکستان به کابل می‌رود

عباسی حق نشر عکس Reuters
Image caption قرار است آقای عباسی فردا به کابل سفر کند

قرار است شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان فردا جمعه ۱۷ حمل/فروردین به کابل سفر کند.

دواخان مینه پال، یکی از سخنگویان ارگ ریاست جمهوری می‌گوید نخست وزیر پاکستان در این سفر با رئیس جمهوری افغانستان، رئیس اجرایی و شماری دیگر از مقامات عالی‌رتبه دیدار خواهد کرد.

به گفته او، همکاری‌ها در روند صلح، مبارزه با گروه‌های تروریستی و همکاری‌های منطقه‌ای از مهمترین موضوعات گفت‌وگوها در این سفر است.

آقای مینه پال می‌گوید این سفر به هدف گفت‌وگوهای دولت با دولت برای هر مشکلات موجود میان پاکستان و افغانستان انجام می‌شود و امیدوارند نتایج بارزی داشته باشد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، حدود بیست روز پیش از شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان رسما دعوت کرد به کابل سفر کند.

آقای غنی گفته که مذاکرات میان دولت‌های دو کشور از جمله مفاد صحبت شده در دور دوم نشست کابل است.

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی در دیدار با ژنرال ناصرخان جنجوعه، مشاور امنیت ملی نخست وزیر پاکستان، از آقای عباسی دعوت کرد به کابل سفر کند

روابط دو همسایه همواره پرتنش بوده است. افغانستان از پاکستان می‌خواهد طالبان را مجبور به گفت‌وگو با دولت افغانستان سازد و در عین حال، کمک‌هایش را به گروه طالبان و شبکه حقانی قطع کند.

دولت افغانستان از حمایت پاکستان از گروه طالبان و شبکه حقانی شکایت دارد. در مقابل، پاکستان از نزدیکی افغانستان به هند شاکی است.

همچنین هر دو طرف همدیگر را متهم به حمایت از گروهای افراطی نظامی در کشورهای یکدیگر می‌کنند.

بعد از اعلام استراتژی جدید آمریکا، فشارها بر دولت پاکستان افزایش یافته است. دولت آمریکا در حمایت از ادعاهای افغانستان از پاکستان خواسته است تا دست از حمایت از گروه‌های افراطی در افغانستان و منطقه بردارد.

آقای غنی در ماه‌های نخست کارش، تلاش‌‌های زیاد، اما ناموفقی، برای اعتمادسازی و میان کشورش و پاکستان انجام داد.

مطالب مرتبط