نخست وزیر پاکستان وارد کابل شد

افغانستان

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

آقای عباسی صبح امروز وارد کابل شد

شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان امروز جمعه ۱۷ حمل/فروردین وارد کابل شد و در ارگ ریاست جمهوری افغانستان به طور رسمی از او استقبال شد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که "سران دو کشور روی موضوعات مختلف مورد علاقه بحث و گفت‌وگوی همه جانبه خواهند داشت."

دفتر نخست وزیر پاکستان اعلام کرده که این سفر یک روزه خواهد بود. صلح با طالبان و تقویت رابطه‌های مورد علاقه دو کشور از جمله اهداف این سفر اعلام شده‌است.

در این سفر قرار است که آقای عباسی علاوه بر محمد اشرف غنی با عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان نیز دیدار کند.

صحبت درباره مسایل مورد علاقه دو کشور شامل مسایل سیاسی، اقتصادی و مبارزه مشترک با گروهای تروریستی بخش دیگر از اهداف سفر آقای عباسی است.

بازگشت مهاجرین افغان، مبارزه با کشت و قاچاق مواد مخدر، و ضعیت سیاسی و امنیتی منطقه از دیگر مسایل مورد بحث میان مقام‌های افغانستان و پاکستان خواهد بود.

قرار است که آقای عباسی با شماری سیاسیون افغانستان نیز دیدار کند.

روند انتقال گاز ترکمنستان از مسیر افغانستان به پاکستان و هند(تاپی)، انتقال برق کشورهای آسیایی مرکزی به پاکستان موسوم به کاسا یک هزار از جمله مسایل دیگر مورد بحث خواهد بود.

همچنین در این سفر دو طرف درباره ساخت خط آهن میان افغانستان و پاکستان نیز صحبت خواهند کرد.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

گفته می‌شود که افغانستان خواستار نظارت کشور سوم بر روند اجرایی شدن توافق‌های میان پاکستان و افغانستان است

نظارت کشور سوم

یک مقام ارشد افغانستان که خواست نامی از او برده نشود، گفته که بیشتر مذاکرات مقام‌های ارشد افغانستان و پاکستان درباره برنامه عمل پاکستان و افغانستان برای صلح و همبستگی (APAPPS) است.

براساس این برنامه عمل، دو کشور در زمینه مبارزه با "تروریسم" و کاهش خشونت، صلح و مصالحه، بازگشت مهاجرین و توسعه اقتصادی با همدیگر همکاری خواهند کرد.

به گفته این مقام افغان برای امضا کردن این برنامه عمل، افغانستان مشروط کرده که تا کشور سوم بر روند اجرایی شدن آن نظارت نماید. افغانستان اختیار انتخاب کشور ناظر را به پاکستان داده است.

دو طرف همچنین توافق کرده که بر علیه نیروهای شورشی مخالف دو کشور در خاک پاکستان و افغانستان مبازره شود، ولی به گفته این مقام افغان نظارت کشور سوم شرط اصلی این کار است.

در سالهای اخیر دیوار بی‌اعتمادی میان کابل و اسلام کشیده شده‌است. هر دو طرف همدیگر را متهم به حمایت از گروهای افراطی نظامی در کشورهای یکدیگر می‌کنند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، حدود بیست روز پیش از شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان رسما دعوت کرد به کابل سفر کند.

قبل از این آقای غنی در دیدار با نوید مختار، رئیس سازمان اطلاعات پاکستان ( ISI) دعوت رسمی برای سفر به اسلام آباد را رد کرده بود.

رئیس جمهوری افغانستان به رئیس سازمان اطلاعات پاکستان گفته بود "تا زمانیکه جنگ در افغانستان فروکش نکند و کابل در مورد نیت نیک پاکستان مطمئن نشود به آن کشور سفر نخواهد کرد."

آما بعد از این سفر نخست وزیر پاکستان گفته می‌شود که قرار است آقای غنی بزودی به پاکستان سفر کند.

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

قرار است که آقای عباسی با شماری سیاسیون افغانستان نیز دیدار کند.

روابط دو همسایه همواره پرتنش بوده است. افغانستان از پاکستان می‌خواهد طالبان را مجبور به گفت‌وگو با دولت افغانستان سازد و در عین حال، کمک‌هایش را به گروه طالبان و شبکه حقانی قطع کند.

دولت افغانستان از حمایت پاکستان از گروه طالبان و شبکه حقانی شکایت دارد. در مقابل، پاکستان از نزدیکی افغانستان به هند شاکی است و مدعی است که رهبران تحریک طالبان پاکستان در خاک افغانستان حضور دارند.

بعد از اعلام استراتژی جدید آمریکا، فشارها بر دولت پاکستان افزایش یافته است. دولت آمریکا در حمایت از ادعاهای افغانستان از پاکستان خواسته است تا دست از حمایت از گروه‌های افراطی در افغانستان و منطقه بردارد.

آقای غنی در ماه‌های نخست کارش، تلاش‌‌های زیاد، اما ناموفقی، برای اعتمادسازی و میان کشورش و پاکستان انجام داد.