نخست‌وزیر پاکستان در افغانستان؛ مذاکره بر سر 'سند صلح و همبستگی'

افغانستان

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

آقای عباسی صبح امروز وارد کابل شد

ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که از تمام گزینه‌ها که به اعتماد سازی میان افغانستان و پاکستان منجر شود استقبال خواهد کرد.

شاه حسین مرتضوی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان درباره نتایج سفر شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان به کابل گفت: "از تمام گزینه‌ها که کمک کند و بتواند اعتماد سازی و نظارت را بیشتر کند تا جلو سوء تفاهم و ادعاها گرفته شود، استقبال می‌کنیم."

از چندی قبل تاکنون معاون وزارت خارجه افغانستان و پاکستان برای اعتماد سازی بیشتر بر سر سند "برنامه عمل پاکستان و افغانستان برای صلح و همبستگی (APAPPS) " مذاکره می‌کنند.

یک مقام ارشد دولت افغانستان گفته بود که برای امضا کردن این برنامه عمل، افغانستان مشروط کرده که تا کشور سوم بر روند اجرایی شدن آن نظارت نماید. افغانستان اختیار انتخاب کشور ناظر را به پاکستان داده است.

در سالهای اخیر دیوار بی‌اعتمادی میان کابل و اسلام آباد بلند تر شده‌است. هر دو طرف همدیگر را متهم به حمایت از گروه‌های افراطی نظامی در کشورهای یکدیگر می‌کنند.

آقای مرتضوی افزود که بخش مهم از گفت‌وگوهای امروز دو طرف نیز "برنامه عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی" بود که در نشست امروز تصمیم گرفته شد که وزرای خارجه و مشاوران شواری امنیت ملی دو کشور این سند را نهایی کنند.

آقای مرتضوی افزود که مقام‌های دو کشور در نشست امروز، درباره صلح افغانستان، مبارزه با گروه های "تروریستی"، تخطی هوایی و موشک پرانی پاکستان در نقاط شرقی افغانستان، اتصال منطقه از جمله کشورهای آسیای میانه به پاکستان و سایر طرح‌های اقتصادی صحبت کردند.

به گفته او احداث خط آهن شهر کویته بلوچستان به شهرهای قندهار و هرات افغانستان، ساخت خط آهن پیشاور به شهر جلال آباد در شرق و همچنین ساخت جاده پیشاور- جلال آباد - کابل از جمله دیگر مواردی بود که طرف‌های افغانستان و پاکستان درباره صحبت کردند.

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

ارگ ریاست جمهوری می گوید که در این نشست درباره تخطی هوایی و موشک پرانی پاکستان در نقاط مرزی افغانستان صحبت شده است.

او گفت که زمانبندی برای بازگشت آبرومندانه مهاجرین افغانستان از پاکستان و تبادله زندانیان غیر سیاسی دو کشور از بخش‌های دیگر مورد گفت‌وگو بود.

در روزهای گذشته گزارش شده بود که هواپیماهای پاکستانی با عبور از خط مرزی، منطقه‌ای را در ولایت کنر در شرق افغانستان بمباران کرده‌اند و به این دلیل کاردار سفارت پاکستان هفته گذشته به وزارت خارجه افغانستان احضار شد.

آقای مرتضوی گفت که در زمینه تخطی‌های مرزی در برنامه عمل افغانستان و پاکستان صحبت می‌شود که علاوه بر آن تعهدات دو کشور را درباره صلح، مبارزه با تروریسم، راهکارهای نظارتی بررسی تا ادعاهای که مطرح می‌شود چطور می‌شود بررسی کرد و همدیگر را قناعت داد.

او گفت که این سفر به دلیل تغییراتی دیدگاه‌ها در منطقه که درباره صلح افغانستان بوجود آمده، امیداور کننده است که نتایج بهتر داشته و دو کشور بتوانند یک فضای اعتماد سازی را به وجود آوردند.

شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان امروز جمعه ۱۷ حمل/فروردین وارد کابل شد و در ارگ ریاست جمهوری افغانستان به طور رسمی از او استقبال شد.

دفتر نخست وزیر پاکستان اعلام کرده که این سفر یک روزه خواهد بود.

قبل از این آقای غنی در دیدار با نوید مختار، رئیس سازمان اطلاعات پاکستان ( ISI) دعوت رسمی برای سفر به اسلام آباد را رد کرده بود.

در این سفر آقای عباسی از آقای غنی دعوت کرده تا از پاکستان دیدار کند.

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

قرار است که آقای عباسی با شماری سیاسیون افغانستان نیز دیدار کند.