دولت افغانستان فقط ۵ درصد هزینه درمان شهروندان را می‌پردازد

افغانستان

منبع تصویر، MOPH

توضیح تصویر،

وزارت بهداشت افغانستان گفته که ۶۰ درصد از مردم به مراکز بهداشت دسترسی دارند.

وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرد که از یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلاری که برای ارائه خدمات بهداشتی در افغانستان هزینه می‌شود، فقط ۵ درصد آن توسط حکومت افغانستان پرداخت می‌شود.

عبدالقدیر قدیر، رئیس عمومی برنامه ریزی وزارت بهداشت افغانستان که به مناسب گرامی‌داشت از روز جهانی بهداشت صحبت می‌کرد، گفته که ۷۲ درصد این پول توسط مردم و ۲۳ درصد نیز از کمک های جامعه جهانی تامین می‌شود.

او هزینه خدمات بهداشتی برای شهروند افغانستان را در سال ۵ دلار اعلام کرد و گفت که این مقدار به شدت نسبت به کشورهای همسایه کم است.

از روز جهانی بهداشت امسال با شعار"سلامت برای همه؛ پوشش همگانی سلامت برای همه و در هر مکان" تجلیل می‌شود.

فیروزالدین فیروز، وزیر بهداشت افغانستان نیز در این برنامه گفت که بر اساس آخرین آمار میزان مرگ و میر مادران از هر صد هزار زایمان به ۶۰۰ نفر رسیده است.

او گفت که مرگ و میر کودکان زیر پنج سال نیز از هر هزار نفر به ۵۵ نفر کاهش یافته‌است.

به گفته وزارت بهداشت اگر اکنون ۶۰ درصد مردم افغانستان فقط یک ساعت با مراکز بهداشت فاصله دارند.

سازمان بهداشت جهانی نیز معتقد است که افغانستان از سال ۲۰۰۲ تاکنون دستاوردهای خوبی در زمینه بهداشت داشته ولی باید موثریت این خدمات افزایش یابد.

ریک پیپر کورن، رئیس این سازمان در افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که افغانستان راه طولانی با شعار "سلامت برای همه"را پیش‌رو دارد.

او گفت که این کشور نیاز دارد تا میزان مرگ و میر مادران را کاهش دهد، به تنظیم خانواده توجه نماید، به آسیب‌های روحی و روانی رسیدگی نماید و به درمان بیماریهای همانند سرطان و دیابت نیز توجه شود.

خدمات درمان در افغانستان رایگان است و دولت باید این خدمات را برای شهروندانش رایگان فراهم کند، در ماده پنجاه و دوم قانون اساسی افغانستان آمده که "دولت وسايل وقايه و علاج امراض و تسهيلات صحی رايگان را برای همه اتباع مطابق به احکام قانون تأمين می‌نمايد."

توضیح تصویر،

از روز جهانی بهداشت امسال با شعار"سلامت برای همه؛ پوشش همگانی سلامت برای همه و در هر مکان" تجلیل می‌شود.