کمیسیون انتخابات افغانستان: افراد مظنون به تقلب را استخدام نمی‌کنیم

کمیسیون انتخابات گفته که برای چاب و انتقال آن به کمیسیون انتخابات افغانستان به شش هفته زمان نیاز است

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

کمیسیون انتخابات گفته که برای چاب و انتقال آن به کمیسیون انتخابات افغانستان به شش هفته زمان نیاز است

کمیسیون‌ انتخابات افغانستان اعلام کرد که به منظور شفافیت در روند انتخابات پیشرو افرادی که شامل "فهرست‌ سیاه" این نهاد هستند، را استخدام نمی‌کند.

معاذ‌الله دولتی، کمیشنر این کمیسیون می‌گوید کارمندان جدید از میان ماموران اداره‌های دولتی استخدام می‌شوند که در صورت خلاف‌ورزی، در انتخابات پیشرو قابل شناسایی خواهند بود.

این کمیسیون امروز شنبه ۱۸ حمل/فروردین برای بیش از ۵۰ پست دایمی از داوطلبان امتحان گرفت که به‌گفته مسوولان، شامل فهرست سیاه نیستند.

یک هفته پیش، کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی پس از حدود سه سال تاخیر قرار است به تاریخ ۲۸ میزان/مهر امسال برگزار شود.

اعلام حذف افراد مظنون به تقلب از طرف کمیسیون انتخابات در حالی است که بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) می‌گوید هیچ فهرست سیاهی ترتیب نشده و این بنیاد "به شدت نگران" دوباره راه یافتن کارمندان پیشین متهم به تقلب در انتخابات ۲۰۱۴ به این کمیسیون است.

منبع تصویر، AFP

بر اساس قانون اساسی افغانستان انتخابات پارلمانی باید در ماه ثور/اردیبهشت یا جوزا/ خرداد سال ۱۳۹۴ خورشیدی برگزار می‌شد. ولی دولت در زمان تعیین شده قادر به برگزاری انتخابات نشد.

تاریخی که قبلا برای برگزاری این انتخابات مشخص شده بود، ۱۶سرطان/تیرسال جاری بود. حالا کمیسیون تاریخ جدیدی را اعلام کرده است.

ریاست جمهوری افغانستان مدت کار پارلمان برحال این کشور را تا اعلام نتایج انتخابات دور بعدی تمدید کرد و این پارلمان اکنون وارد سال هشتم کاری خود شده ‌است.