نخست‌وزیر ترکیه: طالبان نباید فرصت تاریخی صلح را از دست دهند

افغانستان حق نشر عکس TC_Basbakan
Image caption آقای یلدیریم، امروز وارد کابل شد

بنعلی یلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه در سفرش به کابل از طرح صلح این کشور استقبال کرد و گفت که طالبان نباید این فرصت تاریخی را از دست دهند. او از مردم افغانستان خواست در زمینه تامین صلح از هیج تلاشی دست برندارند.

او با بیان این که ترکیه تجربه‌های در زمینه جنگ و صلح دارد، افزود که کشورش برای آوردن صلح در افغانستان تلاش خواهد کرد.

نخست وزیر ترکیه امروز (یکشنبه ۸ آوریل/۱۹ حمل) وارد کابل شد. او در ابتدا با عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان دیدار کرد.

مهمترین موضوع‌های مورد بحث میان دو طرف مشخص شدن سرنوشت ژنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان، واگذاری مدیریت و معلمان افغان- ترک به دولت ترکیه، حمایت از صلح افغانستان و همچنین بازگشت مهاجرین افغان از کشور ترکیه به افغانستان خوانده شده است.

آقای عبدالله در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر ترکیه گفت که درباره سرنوشت مکاتب/ مدارس افغان- ترک میان افغانستان و بنیاد معارف ترکیه قبلا موافقت‌نامه‌ای امضا شده است که هدف بهبود و توسعه این مکاتب است.

او گفت که این کار به نفع کودکان افغان و کودکانی است که در این مدارس درس می‌خوانند و افغانستان توجه به کیفیت این مکاتب خواهد بود.

دولت افغانستان چندی قبل با امضای تفاهمنامه‌ای، رسما مدیریت مکاتب افغان-ترک را به دولت ترکیه سپرد.

پس از کودتای ۲۰۱۶ در ترکیه، دولت آن کشور فتح‌الله گولن را متهم به طراحی کودتا کرد و با این استدلال که مکاتب افغان - ترک هم زیر نظر و تحت حمایت اوست، خواهان مسدود شدن آن و یا سپردن مدیریت آن به دولت ترکیه شد.

رئیس اجرایی افغانستان گفت هدف اصلی از واگذاری مدیریت مکاتب افغان-ترک "بهبود و توسعه" این مکاتب است.

حق نشر عکس TC_Basbakan
Image caption او در ابتدا با داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان دیدار کرد.

آقای عبدالله در ادامه همکاری میان دو کشور را در عرصه‌های مختلف گسترده اعلام کرد و گفت که این کشور از تامین امنیت گرفته تا بازسازی افغانستان سهم گرفته است.

صبح امروز صدها مهاجر افغان از ترکیه به کابل برگردانده شد. آقای عبدالله مهاجرت غیر قانونی را یک چالش برای همه دانست و افزود که نهادهای دیپلماتیک افغان در ترکیه برای حل این مشکلات با مقام‌های ترک در ارتباط هستند.

او گفت بازگشت کسانی که از مرزهای ایران و یونان به دلیل مهاجرت غیرقانونی بازداشت می‌شوند، به صورت داوطلبانه به افغانستان برگردانده می‌شوند.

به گفته آقای عبدالله، وزیران داخله دو کشور برای حل این مشکل نیز در تماس هستند و در روند بازگشت داوطلبانه مهاجرین افغان از ترکیه به افغانستان تغییر ایجاد نشده است.

او درباره سرنوشت معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفت که در این باره صحبت شده و کابل نیز خواستار این است که مردم افغانستان در وحدت و درسایه نظام زندگی کنند و زمینه برای همه فراهم باشد.

آقای عبدالله گفته که این موضوع از مسایلی است که باید در باره آن کار صورت گیرد و کوشش همه جانبه باید در این باشد که همه مردم افغانستان این کشور را خانه مشترک خود بدانند.

احمد ایشچی، از مخالفان سیاسی آقای دوستم و معاون پیشین حزب جنبش ملی اسلامی، بیشتر از یک سال پیش مدعی شد که آقای دوستم و محافظانش او را در شبرغان مرکز جوزجان ربودند و با او بدرفتاری جنسی کردند.

در پی آن، دادستانی کل افغانستان پرونده‌ای در مورد این قضیه تشکیل داد. بعد از آن آقای دوستم که رهبری حزب جنبش ملی را نیز بر عهده دارد، از ۲۹ ثور/اردیبهشت سال گذشته در ترکیه به سر می‌برد.

حق نشر عکس TC_Basbakan
Image caption آقای یلدیریم نیز از حمایت افغانستان بعد از کودتای نافرجام ۲۰۱۶ ترکیه از دولت کنونی این کشور نیز قدردانی کرد

آقای یلدیریم نیز از حمایت افغانستان از آنکارا پیرامون کودتای نافرجام ۲۰۱۶ ترکیه قدردانی کرد و گفت که هنوز گروه‌های "تروریستی از طریق رسانه‌ها پیام رسانی می‌کنند".

او گفت که از تسلیم مدیریت افغان ترک و استادان ترکی به کشور ترکیه قدردانی کرده و تا نهایی شدن این کار، باید کارهای دیگری نیز انجام شود.

نخست وزیر ترکیه نیز از حضور غیر قانونی افغانها در ترکیه یاد کرد و گفت که این حضور غیر قانونی برای ترکیه عواقب ناگواری دارد و "در دو سال گذشته ۱۵۰ هزار نفر به صورت غیر قانونی به ترکیه مهاجرت کرده که این کشور نیز بهایی سنگین برای کار پرداخته است".

او گفت که مقام‌های دو کشور تمام تلاش خود را برای حل این مشکل انجام خواهند داد.

به گفته او، افغانستان برای ترکیه از اهمیت زیادی برخوردار است و مشکلاتی که در افغانستان بوجود آمده باعث مهاجرت شده است.