نیمی از جمعیت افغانستان 'یا مهاجرند یا مهاجر بوده‌اند'

افغانستان حق نشر عکس morr.gov
Image caption آقای بلخی توضیح داد که وقتی سه نفر به کشور بر می‌گردند در عوض یک نفر دیگر از افغانستان خارج و به کشور دیگری مهاجر می‌شود

وزارت امور مهاجران افغانستان اعلام کرده که از جمعیت ۳۰ میلیون نفری این کشور، حدود نیم جمعیتش یا عملا در خارج از افغانستان مهاجر هستند و یا اینکه قبلا مهاجرت را تجربه کرده‌اند.

حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجران افغانستان امروز(سه‌شنبه ۱۸ ثور/اردیبهشت) در یک نشست خبری در کابل گفت که در ۱۷ سال گذشته بیشتر از هفت میلیون مهاجر از خارج به این کشور بازگشته‌اند.

او افزود که براساس آمار این وزارت بیشتر از پنج و نیم میلیون نفر نیز اکنون در کشورهای همسایه و سایر کشورها مهاجر هستند و بیشتر از سه میلیون نفر از جمعیت افغانستان هم بیجاشدگان داخلی هستند.

آقای بلخی گفت که براساس ارزیابی این وزارت از ۱۵ ولایت کشور اکنون از هر سه افغان یک نفر آنان یا مهاجر محسوب می‌شوند و یا اینکه از جمله مهاجرانی بوده‌اند که به کشور بازگشته‌اند.

او گفت که کسانی در مدت ۵ سال گذشته از ۱۵ ولایت افغانستان به کشورهای دیگر مهاجر شده‌اند، بیشتر از ۷۰۰ هزار نفر هستند که از این میان حدود ۱۱۰ هزار نفر به کشورهای اروپایی مهاجر شده‌اند.

آقای بلخی گفت که وقتی سه نفر به افغانستان باز می‌گردند در عوض یک نفر دیگر از افغانستان خارج و به کشور دیگری مهاجر می‌شود.

او گفت ۹۷ درصد از مهاجران بازگشته به افغانستان مشکل سرپناه ندارند و در اجتماع جذب شده‌اند ولی سه درصد آن در زیر خیمه/چادرها زندگی می‌کنند.


نکات کلیدی سازمان ملل در مورد مهاجران افغان:

  • یک نفر از پنج پناهنده در جهان از افغانستان است.
  • افغان‌ها بعد از سوری‌ها دومین جمعیت بزرگ پناهندگان جهان را تشکیل می‌دهند.
  • پناهندگان افغان حدود ۷۰ درصد از جمعیت پناهنده در آسیا و اقیانوسیه را تشکیل می‌دهند.
  • در بیش از ۷۰ کشور ۲.۶ میلیون پناهنده افغان ثبت شده است.
  • ایران و پاکستان به طور مشترک میزبان ۹۵ درصد پناهندگان افغان در جهان است.
  • بیش از ۵۰ درصد پناهندگان افغان زیر ۱۸ سال دارند.
  • در سال ۲۰۱۴ میلادی پناهجویان از افغانستان چهارمین گروه بزرگ در جهان بودند که درخواست پناهندگی دادند.
  • در سال ۲۰۱۴ میلادی کودکان افغان بزرگترین گروه بی‌سرپرست یا بدون همراه بودند که تقاضای اقامت کرده‌اند.

مطالب مرتبط