مهلت ثبت نام رای‌دهندگان در افغانستان برای یک ماه دیگر تمدید شد

افغانستان
توضیح تصویر،

ثبت نام از رای دهندگان در شهرهای بزرگ برای یک ماه تمدید و ثبت نام در مرکز ولسوالی‌ها نیز آغاز خواهد شد

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که مهلت ثبت نام از رای‌دهندگان انتخابات پارلمانی و شوراهای ولایتی در شهرهای این کشور برای یک ماه دیگر تمدید شده است.

ثبت نام رای‌دهندگان در ۲۵حمل/فروردین آغازشد ولی استقبال مردم از این روند اندک بود و با گذشت حدود یک ماه، کمتر از یک و نیم میلیون نفر ثبت نام کرده‌اند.

قراربود ۲۳ ثور/اردیبهشت پایان مهلت ثبت نام در مراکز ولایت‌ها باشد، اکنون پس از اعلام تمدید این روند تا ۲۳ جوزا/خرداد ادامه خواهد داشت.

معاذ الله دولتی، عضو و سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که با تصمیم جدید روند ثبت نام رای‌دهندگان در مراکز شهرها ادامه خواهد یافت و همزمان ثبت نام از رای دهندگان در مراکز ولسوالی‌ها نیز آغاز می‌شود.

بر اساس اعلام کمیسیون انتخابات ثبت نام از رای دهندگان در مرکز ولسوالی‌ها از تاریخ ۲۵ ثور آغاز و تا هفتم جوزا/خرداد ادامه خواهد داشت و از نهم جوزا تا ۲۲ جوزا نیز ثبت نام در روستاها ادامه خواهد یافت.

دولت افغانستان انتظار دارد که حدود ۷ میلیون نفر برای شرکت در انتخابات پیش رو ثبت نام کنند.

قرار است انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی این کشور به تاریخ ۲۸ میزان/مهر سال جاری برگزار شود.

توضیح تصویر،

نصب این برچسپ‌ها در شناسنامه‌ها باعث نگرانی برای شهروندان افغانستان شده‌است

شهروندان افغانستان دارای شناسنامه یکدست و معیاری نیستند و این باعث شده بر روند انتخابات هم تاثیر بگذارد.

قبل از این تنها کسانی حق رای داشتند که بدون درنظرداشت شناسنامه، کارت رای‌دهی کمیسیون انتخابات را گرفته بودند، ولی در انتخابات سال ۲۰۱۴ ریاست جمهوری برخی نامزدها معتقد بودند که از این کارت‌ها سوء استفاده شد و زمینه تقلب را فراهم کرد. همچنین احتمال اخذ چندین کارت از سوی برخی رای‌دهنده‌ها مطرح شد.

اکنون دولت افغانستان تصمیم گرفته که انتخابات پیش رو را براساس شناسنامه‌های ورقی برگزار کند، ولی تمام دارندگان این تذکره‌ها باید به مراکز رای‌دهی مراجعه و خود را ثبت نام کنند.

کمیسیون انتخابات افغانستان برچسپی را بر تذکره (شناسنامه) کسانی که ثبت نام می‌شوند، می‌زنند تا مشخص شود که در کدام مرکز در روز رای گیری مراجعه کنند و از طرف دیگر شمار رای دهندگان مشخص شود.

توضیح تصویر،

در انتخابات قبلی رای دهندگان می‌توانستند با این کارت رای دهند

تهدید شورشیان مخالف دولت

شماری از مردم نگران هستند که نصب این برچسپ‌ها بر شناسنامه شان آنها را با تهدید از سوی شورشیان مخالف دولت رو به رو کند.

طالبان در انتخابات‌های قبلی افغانستان انگشت‌های شماری از کسانی را که در انتخابات شرکت کرده بودند، قطع کرده بودند.

به همین دلیل محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از کمیسیون انتخابات خواسته که راهی جاگزین به جای نصب برچسپ‌ها پیدا کند.

کمیسیون انتخابات اکنون طرح جدیدی در این زمینه اعلام نکرده‌است.

تحقیق اخیر بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که طالبان مناطق بیشتری را نسبت به سال ۲۰۱۴ که نیروهای رزمی خارجی افغانستان را ترک کردند، کنترل یا تهدید می‌کند.

براساس این مطالعه جنگجویان طالبان به طور علنی در ۷۰ درصد خاک افغانستان فعال هستند.