افراد مسلح پنج کارمند مین‌روبی پروژه تاپی را در قندهار کشتند

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مین روب‌ها در افغانستان از جمله آسیب پذیرترین نیروها هستند. عکس از آرشیو

منابع محلی ولایت قندهار در جنوب افغانستان از حمله افراد مسلح به کارمندان مین‌روبی پروژه انتقال گاز ترکمنستان از مسیر افغانستان به پاکستان و هند (تاپی) خبر دادند. در این حمله پنج کارمند مین‌روبی پروژه تاپی کشته شدند.

ضیا درانی، سخنگوی فرمانده پلیس ولایت قندهار به بی‌بی‌سی گفت که این رویداد حوالی ساعت ۱۰ صبح امروز، دوشنبه ۳۱ ثور/اردیبهشت در ولسوالی "میوند" ولایت قندهار رخ ‌داده و یک کارمند مین‌روبی را نیز شورشیان با خود برده‌اند.

جاوید فیصل، معاون سخنگوی ریاست اجرایی حکومت وحدت افغانستان ملی در صفحه رسمی توییتر خود نوشته است که طالبان ۵ کارمند مین‌روبی را که در حال پاکسازی مسیر اجرای طرح تاپی بودند، در ولسوالی میوند کشتند.

او افزوده که این نشانگر آن است که "طالبان دشمن تمام مردم افغانستان هستند و آنان از هیج تلاشی برای نشان دادن بربریت و آسیب رساندن به پروژه‌های ملی دریغ نخواهند کرد".

داوود احمدی، سخنگوی والی قندهار نیز گفته است که این افراد در منطقه "ملنگ کاریز" کشته شدند.

او افزوده است که کشته‌شدگان مربوط به یک نهاد مین‌روبی بودند و آنها زمانی هدف قرار گرفتند که در حال خنثی‌سازی مین‌های‌ مسیر پروژه تاپی بودند.

گروه طالبان تاکنون در این باره ابراز نظر نکرده است.

توضیح ویدئو،

استقبال طالبان از پروژه‌ تاپی در افغانستان

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

پروژه تاپی حدود سه ماه قبل در خاک ترکمنستان تکمیل و کار آن عملا با حضور مقام‌های ارشد کشورهای ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند در خاک افغانستان آغاز شد.

وزارت معادن و نفت افغانستان اعلام کرد که اجراء مرحله اول پروژه تاپی تا یک سال دیگر تکمیل خواهد شد.

مرحله اول شامل بخش‌های تامین امنیت پروژه، موافقتنامه‌ها، طرح و دیزاین، مطالعات محیط زیستی و اجتماعی، مین‌روبی، ارزیابی جزئیات مسیر و استملاک زمین‌های مسیر عبور خط لوله گاز است که در مدت یک سال تکمیل می‎شود.

براساس تفاهمنامه امضا شده اجرای این مرحله به شرکت خارجی به نام آی.ال.اف (ILF) واگذار شده است.

امنیت پروژه تاپی یکی از نگرانی‌ها است. هرچند که گروه طالبان قبلا اعلام کرده بود که "بازسازی و احیاء زیر بناهای اقتصادی این کشور را مسئولیت خود می‌داند و در این راستا از هیج‌گونه همکاری دریغ نخواهد کرد."

طالبان گفته بودند که با شرکت‌هایی که قرار است در زمینه اجرای پروژه تاپی در افغانستان فعالیت کنند، همکاری خواهند کرد.

اما ناظران معتقدند که دولت افغانستان برنامه ریزی لازم را برای تامین امنیت این طرح ندارد. به گفته این افراد سقوط مرکز ولایت فراه به دست طالبان در روزهای گذشته که در مسیر اجرا این پروژه قرار دارد، به صورت جدی بر اجرای این طرح اثر گذار است.

از وزارت داخله افغانستان نیز نقل قول شده است که تلاش‌ها برای تخریب این پروژه جریان دارد.