معاون ارشد وزارت داخله افغانستان 'برکنار شد'

مراد علی و اختر ابراهیمی

منبع تصویر، .

توضیح تصویر،

مراد علی مراد (راست) و اختر رحیمی

ارگ ریاست جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت ژنرال مراد علی مراد، معاون ارشد وزارت داخله افغانستان از سوی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برکنار شده است.

شاه حسین مرتضوی، یکی از سخنگویان ریاست جمهوری می‌گوید اختر ابراهیمی، فرمانده حفاظت ریاست جمهوری افغانستان به جای آقای مراد تعیین شده است.

دلیل برکناری آقای مراد تاکنون رسما اعلام نشده، اما حدود یک ماه پیش شماری از رسانه‌های داخلی گزارش دادند که پس از وقوع انفجار در ورودی مرکز توزیع شناسنامه در غرب کابل که حدود ۷۰ نفر کشته بر جا گذشت، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، تصمیم گرفت تا مراد علی مراد را برکنار کند.

اما منابع دیگری در آن زمان گفتند که تصمیم برکناری ژنرال مراد پیش از آن رویداد گرفته شده بود و علت آن را افزایش اختلاف میان ویس احمد برمک، وزیر داخله و ژنرال مراد گفتند.

در زمان انفجار شمار زیادی از مراجعه کنندگان برای گرفتن شناسنامه در بیرون از ساختمان، در صف ایستاده بودند.گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

آقای مراد ژنرال چهارستاره است و در سال ۱۳۳۸ در ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور متولد شده است.

او تحصیلات نظامی خود را در دانشگاه نظامی کابل به پایان رسانده است و در پست‌های نظامی متفاوت از فرماندهی قول اردوها/سپاه‌ها گرفته تا معاونت ستاد ارتش افغانستان ایفای وظیفه کرده است.

نشر خبر برکناری او یک ماه پیش با واکنش‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی رو به رو شد. اگر چه شماری از این کار استقبال کردند اما شماری تاکید دارند که آقای مراد تنها مقصر انفجار در غرب کابل نیست و چرا در رویدادهای مشابه با مقامات عالی‌رتبه نظامی دیگر برخورد مشابه نشده است.