ادعاهای ضد و نقیض از سقوط دو ولسوالی در جنوب افغانستان

غزنی

منبع تصویر، GHAZNIGOVERNORMEDIAOFFICE

توضیح تصویر،

نمایندگان و مردم ولایت غزنی بارها از وضعیت امنیتی این ولایت ابراز نگرانی کرده‌اند

شماری از مقام‌ها در ولایت جنوبی غزنی می‌گویند در نتیجه حمله‌های گروهی طالبان، دو ولسوالی 'ده یک ' و 'جغتو ' در این ولایت سقوط کرده است.

لطیفه اکبری، رئیس شورای ولایتی غزنی امروز سه شنبه اول جوزا/خرداد به اسدالله جلالزی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت طالبان شب گذشته حملات‌شان را به این دو ولسوالی شروع کردند و در نتیجه کنترل مرکز هر دو ولسوالی را به دست گرفتند.

حمیدالله نوروز، عضو دیگر شورای ولایتی نیز این خبر را تایید می‌کند.

ذبیح الله مجاهد، یکی از سخنگویان طالبان نیز ادعا کرده این گروه کنترل دو ولسوالی جغتو و ده یک را در غزنی به دست گرفته است.

اما عارف نوری، سخنگوی والی غزنی این خبر را رد می‌کند و می‌گوید جنگ به شدت در این دو ولسوالی جریان دارد.

او در گفت‌وگو با محفوظ زبیدی، خبرنگار بی‎بی‌سی گفت که جنگجویان طالبان تا پشت دیوارهای فرماندهی پلیس و ساختمان ولسوالی ده یک رسیده بودند، اما به دلیل نزدیکی این ولسوالی به مرکز ولایت غزنی، نیروهای کمکی سریع به محل رسیده و مخالفان مسلح مجبور به عقب‌نشینی شدند.

به گفته او، بخشی از ساختمان فرماندهی پلیس ده یک نیز به دنبال برخورد دو موشک آتش گرفته است.

آقای نوری افزود که جنگجویان طالبان وارد فرماندهی پلیس جغتو نیز شده بودند اما با رسیدن نیروهای کمکی آنجا را ترک کردند.

سخنگوی والی غزنی می‌گوید در درگیری‌های شب گذشته، حاجی برکت الله، فرمانده نیروهای ریزرو/ذخیره غزنی و فیض طوفان، فرمانده پلیس ده یک کشته شدند.

به اساس معلومات ابتدایی او، دست‌کم یازده سرباز نیروهای امنیتی افغانستان نیز در این درگیری‌ها کشته و پانزده نفر دیگر زخمی شدند.

اما آقای نوری می‌گوید تلفات بیشتر از این است و به دلیل ادامه جنگ و قطع شدن ارتباط آنها با ولسوالی‌ها، جزئیات بیشتر ندارند.

به گفته او، طالبان، افزون بر حمله به ولسوالی‌های جغتو و ده یک به پاسگاه‌های امنیتی غزنی در شاهراه کابل _ قندهار نیز حمله کرده است.

توضیح تصویر،

ولایت غزنی از ولایات ناآرام افغانستان است

ده یک و جغتو هر دو از ولسوالی‌های نزدیک به شهر غزنی هستند و در پانزده تا بیست کیلومتری آن موقعیت دارند. ده یک در شرق شهر غزنی و جغتو در شمال شهر غزنی موقعیت دارد.

ولسوالی جغتو از مناطق امن ولایت غزنی بود که در یک سال اخیر شاهد ناامنی‌های زیادی بود اما ده یک از ولسوالی‌های نسبتا ناامن این ولایت است. هیچ کدام از این ولسوالی‌ها تاکنون به دست طالبان نیفتاده بود.

در دو هفته اخیر ولایت غزنی در ولسوالی‌های مختلف شاهد حملات گسترده طالبان بود.