معاون کمیسیون انتخابات: اشرف غنی در امور کمیسیون دخالت می‌کند

معاذالله دولتی

منبع تصویر، KMIC

توضیح تصویر،

معاذالله دولتی، معاون مالی و اداری کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید رئیس جمهوری اشرف غنی از او خواست کناره‌گیری کند

معاذالله دولتی، معاون کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید رئیس جمهوری افغانستان در نشستی از او و سه عضو دیگر این کمیسیون خواست اگر مخالف نصب برچسب ثبت نام روی کپی شناسنامه‌ها هستند، از وظایف‌شان استعفا کنند.

کمیسیون مستقل انتخابات ده روز پیش اعلام کرد که رای دهندگان می‌توانند با استفاده از کپی شناسنامه نیز ثبت نام کنند. این نهاد نگرانی شماری از شهروندان این کشور از تهدیدات امنیتی از سوی مخالفین مسلح را دلیل این تصمیم خواند.

این شهروندان نگران اند که گروه‌های مخالف دولت با دیدن برچسب ثبت نام انتخابات بر اصل شناسنامه‌های آنان، خطراتی را برایشان فراهم سازند.

اما پس از اعلام این تصمیم انتقادهای زیادی از حکومت آغاز شد که گویا این تصمیم به خواست رئیس جمهوری بوده و عده‌ای آن را زمینه‌سازی برای تقلب در انتخابات خواندند و کمیسیون انتخابات در چرخشی اعلام کرد که واجدان شرایط رای‌دهی تنها براساس شناسنامه‌های اصلی می‌توانند ثبت نام کنند.

معاون مالی و اداری کمیسیون انتخابات افغانستان که در یک برنامه تلویزیون خصوصی آریانا در کابل صحبت می‌کرد، گفت در نشستی که اعضای کمیسیون انتخابات چند روز پیش با اشرف غنی داشتند، رئیس کمیسیون انتخابات به آقای غنی گفت که 4 نفر از اعضای کمیسیون مخالف تغییر طرزالعمل ثبت نام رای‌دهندگان و نصب برچسب‌ ثبت نام روی کپی شناسنامه‌ها هستند.

به گفته آقای دولتی رئیس جمهوری افغانستان پس از آن گفت کسانی که مخالف این طرح هستند از وظایف‌شان کناره‌گیری کنند.

آقای دولتی گفت اعضای کمیسیون پیش از نشست با رئیس جمهوری براساس آرای اکثریت، فیصله کردند که دیدگاه کمیسیون این است که طرزالعمل ثبت نام رای‌دهنده‌ها تغییر نکند.

به گفته او در نشست با آقای غنی رئیس کمیسیون انتخابات "شاید نتوانست موضوع را درست به رئیس جمهوری منتقل کند و گفت که من موافقم و این چهار نفر مخالف اند."

اما شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان هم که در همین برنامه شرکت داشت، با رد اظهارات آقای دولتی گفت که رئیس جمهوری خواهان برگزاری انتخابات شفاف و به موقع است.

آقای مرتضوی گفت که در همان نشست خود او هم بوده و رئیس جمهور غنی مشخصا از هیچ عضو کمیسیون نخواسته که از کارشان کناره‌گیری کنند بلکه به گفته او رئیس جمهور موظف است وقتی "کارهای برگزاری انتخابات به وقت و زمان و در مطابقت به قانون پیش نرود، نگران وضعیت باشد."

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان 7 عضو دارد و براساس قانون نهاد مستقلی است که رئیس جمهوری افغانستان نباید در تصمیم‌گیری‌های آن دخالت کند.

انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان با حدود سه سال تاخیر به تاریخ ۲۸ میزان/مهر سال جاری برگزار خواهد شد.

قرار است که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز بهار سال آینده خورشیدی برگزار شود که این کمیسیون مسئولیت برگزاری آن را دارد.

انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ افغانستان یکی از جنجالی‌ترین انتخابات‌های افغانستان بود که در نهایت با پادرمیانی جان کری، وزیر خارجه وقت آمریکا منجر به تشکیل دولت وحدت ملی در این کشور شد.