ژنرال مراد: سربازان پلیس افغانستان در بدترین وضعیت هستند

افغانستان

منبع تصویر، MOI

توضیح تصویر،

آقای مراد به عنوان معاون ارشد امنیتی وزارت کشور افغانستان برای ۱۰ ماه در این وزارت خدمت کرد

ژنرال مراد علی مراد، معاون پیشین ارشد امنیتی وزارت داخله/کشور افغانستان، در مراسم خدا حافظی‌اش خواهان توجه بیشتری به وضعیت پلیس افغانستان شد. او گفت: "بدترین حالت را ]ماموران [ پلیس افغانستان دارند".

روز گذشته ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که ژنرال مراد علی مراد، معاون ارشد وزارت داخله افغانستان برکنار و به جای او اختر ابراهیمی، فرمانده پیشین نیروهای حفاظت ریاست جمهوری افغانستان تعیین شده‌است.

آقای مراد امروز (اول جوزا/خرداد) گفت از این که به عنوان معاون ارشد امنیتی که مدت ۱۰ ماه در وزارت داخله وظیفه انجام داده و نتوانسته شکم سرباز خود را سیر کند، شرمنده است.

او به خصوص از نبود امکانات برای ماموران پلیس در غزنی یادآور شد.

غزنی از ولایت‌های ناامن افغانستان است که نیروهای پلیس در این ولایت به صورت گسترده با شورشیان درگیر هستند. امروز نیز گزارش‌های ضد و نقیض درباره سقوط دو ولسوالی این ولایت به دست طالبان پخش شد.

ژنرال مراد افزود که در ولایت‌های غزنی در جنوب، خوست در جنوب شرق، ارزگان در جنوب، دایکندی در مرکز و چندین ولایت دیگر سربازان پلیس نان ندارند و مسئولان وزارت داخله نیز نتوانسته‌اند کاری کنند.

او از آقای ابراهیمی، جانشین خود خواست که از تمام امکانات خود برای بهبود وضعیت نیروهای پلیس استفاده کند.

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

آقای ابراهیمی (چپ) قبل از این فرمانده نیروهای حفاظت از ریاست جمهوری افغانستان بود

آقای ابراهیمی نیز وعده داد که به وضعیت نیروهای پلیس بخصوص آنانی که در خط مقدم جنگ هستند، توجه لازم خواهد کرد.

فساد، عامل نابه‌سامانی؟

پیش از هم از وضعیت نابه‌سامان در تامین خوراکی به نیروهای پلیس افغان شکایت‌هایی وجود داشت.

در پاییز سال گذشته فرماندهی پلیس ولایت غور در مرکز افغانستان اعلام کرد که به مدت نزدیک به سه ماه، به صورت تدریجی اعاشه/مواد خوراکی نیروهای پلیس این ولایت قطع شده است.

مواد خوراکی و دیگر موارد مورد نیاز پلیس افغانستان توسط اداره تدارکات ملی افغانستان با شرکت‌ها قرارداد می‌شود. این اداره توسط شخص رئیس جمهوری افغانستان رهبری می‌شود.

تاکنون بارها از فساد گسترده در وزارت داخله افغانستان از وجود ده‌ها هزار سرباز خیالی تا فروش اسلحه و مهمات به نیروهای مخالف دولت افغانستان، گزارش شده است.

محمد اشرف ‌غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان بارها تایید کرده که فساد در دولت تحت اداره او چالش عمده در این کشور است. او همچنین گفته بود که وزارت داخله افغانستان "قلب فساد" در نهادهای امنیتی است.

قبل از این به گزارش برخی رسانه‌ها به نقل از اداره بازرسی آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) گزارش شده بود، بیوه‌های آن عده از سربازان پلیس افغانستان که در جریان جنگ کشته شده‌اند، برای دریافت حقوق بازنشستگی شوهران خود از سوی مقام‌های وزارت داخله افغانستان مورد سوءاستفاده جنسی قرار می‌گیرند.

ویس احمد برمک، وزیر کشور افغانستان سوءاستفاده جنسی مقام‌های نظامی افغان از بیوه‌های سربازان کشته‌ شده در جنگ را تکان‌دهنده خوانده بود و گفت که سیستمی را برای رسیدگی به چنین مشکلاتی ایجاد می‌کند.