شماری از فعالان مدنی غزنی خواستار بازشدن دفتر کمیسیون انتخابات شدند

افغانستان
توضیح تصویر،

این فعالان خواستار برگزاری انتخابات شورای ملی و شورای ولسوالی‌ها مطابق به قانون انتخابات شدند.

شماری از فعالان مدنی ولایت غزنی با برگزاری کنفرانس مطبوعاتی در کابل خواستار بازشدن نمایندگی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در شهر غزنی، مرکز این ولایت شدند.

دفتر کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از ششم ماه ثور/ اردیبهشت در شهرغزنی بسته است و معترضانی که این دفتر را بسته‌اند، خواستار حوزه بندی و کوچک شدن حوزه انتخاباتی در این ولایت هستند.

در بیانیه‌ای مطبوعاتی که امروز(چهارشنبه دوم جوزا/خرداد) این فعالان مدنی نشر کرده‌اند از حکومت مرکزی افغانستان پرسیده که مصمم به برگزاری انتخابات در ولایت غزنی است و یاخیر؟

در ادامه این فعالان مدنی افزوده که چرا دولت مطابق به تقویم ثبت‌نام رای دهندگان دروازه نمایندگی کمیسیون انتخابات را به روی شهروندان غزنی نمی‌گشایند و مدعی شده که روند ثبت نام از رای دهندگان و توزیع شناسنامه( تذکره) در ولسوالی‌ها و روستاهای ولایت غزنی شروع نشده‌است.

این فعالان خواستار برگزاری انتخابات شورای ملی و شورای ولسوالی‌ها مطابق به قانون انتخابات شده‌اند و افزوده که فعالیت کمیسیون انتخابات باید مطابق قانون در ولایت غزنی آغاز شود.

در انتخابات قبلی پارلمانی افغانستان به دلیل اینکه شماری از ولسوالی‌های ولایت غزنی ناامن بودند، ۱۱ نماینده ولایت غزنی همه از یک قوم به پارلمان افغانستان راه یافتند و سایر اقوام ولایت غزنی نماینده‌ای در پارلمان نداشتند.

اکنون فعالان مدنی گفته که ناامنی در برخی از ولسوالی‌های ولایت غزنی دلیل بر محرومیت ساکنان ولسوالی امن این ولایت از انتخابات نباید شود. به گفته آنان دولت موظف به تامین امنیت است و کمیسیون انتخابات نیز باید زمینه برگزاری انتخابات آزاد، عمومی، عادلانه و شفاف را فراهم کند.

براساس گزارشها معترضانی که درِ کمیسیون انتخابات ولایت غزنی را بسته‌اند، همچنین به وجود مراکز رای دهی ناهمسان در ولسوالی‌های ولایت غزنی نیز معترضند.

حفیظ الله هاشمی، یکی از اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که شماری از معترضان در مقابل دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در شهر غزنی از ششم ثور چادر زده و این نمایندگی عملا تعطیل است.

او افزود که معترضان خواستار کوچک ساختن حوزه انتخابی بودند که این کار اکنون امکان پذیر نیست.

آقای هاشمی با اشاره به این که بزودی هیاتی به ولایت غزنی برای حل این مشکل خواهد رفت، گفت بغیر از دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات سایر نمایندگی‌های این کمیسیون در سایر ولسوالی‌ها باز و ثبت نام از رای دهندگان ادامه دارد.

براساس اعلام کمیسیون انتخابات تاکنون ۱۹ هزار نفر در ولایت غزنی برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده‌اند.

روند ثبت نام از رای دهندگان از ۲۵ حمل/ فروردین آغاز شد و تاکنون فقط اندکی بیشتر از دو میلیون ۵۰۰ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند.

رای دهندگان در افغانستان در گذشته از کارت‌های انتخاباتی استفاده می‌کردند اما برای جلوگیری از تقلب، دولت تصمیم گرفت در انتخابات پیش‌رو از شناسنامه‌های شهروندان برای ثبت نام استفاده شود. هر رای دهنده به یک محل ثبت نام رفته و برچسبی به شناسنامه او زده می‌شود که با استفاده آن در روز انتخابات می‌تواند در همان محل رای دهد.