دو ولسوالی فاریاب در آستانه 'سقوط قرار دارند'

افغانستان
توضیح تصویر،

منابع محلی گفته که اکنون نیروهای شورشی به نزدیکی مرکز ولسوالی شیرین تگاب رسیده‌اند.

منابع محلی در شمال افغانستان می‌گویند دو ولسوالی ولایت شمالی فاریاب در آستانه "سقوط قرار دارند". این منابع خواستار اعزام نیروهای کمکی به این ولایت شده‌اند.

این دو ولسوالی‌ فاریاب - "شیرین تگاب" و "خواجه سبزپوش" - بر مسیر شاهراه میمنه -مزار شریف قرار دارند.

محمد طاهر رحمانی، رئیس شورای ولایتی ولایت فاریاب به بی‌بی‌سی گفت که طالبان به پاسگاه‌های ارتش در اطراف ولسوالی "شیرین تگاب" حمله کرده و "موفق شده‌اند" که چند پاسگاه نیروهای ارتش افغانستان را "تصرف کنند".

به گفته او، در این درگیری "۱۶ سرباز ارتش کشته، ۸ سرباز اسیر و سه پاسگاه نیروهای ارتش نیز به دست طالبان افتاده ‌است".

او گفت که علاوه بر آن مقدار زیادی اسلحه و مهمات و سه خودرو نظامی نوع هموی نیز "به دست نیروهای طالبان افتاده است".

آقای رحمانی با بیان اینکه اکنون نیروهای دولتی به مرکز ولسوالی شیرین تگاب و خواجه سبز پوش تجمع کرده‌اند، گفت که این نیروها به کمک فوری نیاز دارند.

حنیف رضایی، سخنگوی فرماندهی لشکر ۲۰۹ شاهین به بی‌بی‌سی گفت که فقط یک پاسگاه ارتش در ولسوالی شیرین تگاب به دست نیروهای شورشی افتاده است.

او گفت که در این درگیری فقط ۳ سرباز ارتش کشته و شش نفر آنان زخمی شده‌اند که از میدان جنگ به منطقه گل تپه منتقل شده‌اند.

سخنگوی فرماندهی لشکر ۲۰۹ شاهین اسیر شدن سربازان ارتش را رد کرد و گفت که فقط سه قبضه اسلحه سربازان کشته شده به دست نیروهایی شورشی افتاده است.

آقای رضایی با اشاره به اینکه سربازان ارتش به منطقه گل تپه رسیده‌اند، افزود که ۵ نفر از نیروهای شورشی کشته و ۷ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

یک منبع محلی که خواست نامی از او برده شود، به بی‌بی‌سی گفت که بعد از سقوط یک پاسگاه ارتش، "۱۷ سرباز ارتش توسط طالبان اسیر شده‌اند".

به گفته منابع آگاه، اکنون مسیر شهر میمنه- مزار شریف بر روی نیروهای امنیتی و دولتی بسته و فقط مردم عادی می‌توانند در این مسیر تردد کنند.

به گفته آنان، مرکز دو ولسوالی شیرین تگاب و خواجه سبز پوش نیز در محاصره نیروهای شورشی قرار دارد.