واکنش افغانستان به 'سلب خودمختاری' مناطق قبیله‌ای پاکستان

تصور می‌شود که با این تغییرات کار دولت پاکستان در مبارزه با شبه‌نظامیان و گروه‌های قاچاق مواد مخدر تسهیل شود
توضیح تصویر،

تصور می‌شود که با این تغییرات کار دولت پاکستان در مبارزه با شبه‌نظامیان و گروه‌های قاچاق مواد مخدر تسهیل شود

در پی تصمیم پارلمان پاکستان مبنی به ادغام مناطق قبیله‌ای با ایالت خیبر پختونخواه این کشور، منابع حکومت افغانستان می‌گویند که درباره این طرح باید با افغانستان نیز مشورت می‌شد.

پارلمان پاکستان امروز، پنجشنبه ۲ مه با اکثریت آراء طرح ادغام مناطق قبیله‌ای این کشور را با ایالت خیبر پختونخواه تصویب کرد.

غفور لیوال، مشاور رئیس جمهوری در امور اقوام و قبایل، به بی‌بی‌سی گفت که "سلب خودمختاری مناطق قبیله‌ای باید به رضایت مردم این مناطق و همچنین، مشورت با دولت افغانستان انجام می‌شد. "

او با اشاره به پیمان تاریخی روالپندی که میان افغانستان و هند بریتانیایی پس از جنگ سوم افغان-انگلیس امضا شد، گفت: "براساس این توافقنامه، هر نوع تغییر در وضعیت مردم مناطق قبیله‌ای مشروط به نظر افغانستان است".

آقای لیوال اذعان می‌کند که سیستم کنونی این "مناطق فرسوده و قدیمی است و نمی‌تواند شرایط زندگی مدنی را فراهم کند".

توضیح تصویر،

مرزی فعلی افغانستان و پاکستان در ۱۸۹۳ براساس معاهده‌ای بین هند بریتایی و حکومت وقت افغانستان مشخص شد، ولی ده‌ها سال است که افغانستان رسمیت آن را انکار می‌کند

مناطق قبیله‌ای، در شمال پاکستان و هم‌مرز با افغانستان، دهه‌های طولانی است که به شکل خودمختار اداره می‌شوند و نظام قضایی و سیاسی خود را دارند که منطبق بر سنت‌های این منطقه است.

مجلس سنای پاکستان روز جمعه در مورد این لایحه رای می‌دهد.

شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان، از این تصمیم پارلمان استقبال کرد و گفت که "این طرح سیستم ۱۵۰ ساله مناطق قبیله‌ای را تغییر می‌دهد".

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان از تصمیم پارلمان استقبال کرد

با اصلاحاتی که دولت پاکستان قصد دارد در مناطق قبیله‌ای انجام دهد مردم مناطق قبیله‌ای در انتخابات سراسری شرکت خواهند کرد و این مناطق بخشی از ایلت خیبر پختونخواه می شوند و مطابق قوانین پاکستان اداره خواهند شد.

تصور می‌شود که با این تغییرات کار دولت پاکستان در مبارزه با شبه‌نظامیان و گروه‌های قاچاق مواد مخدر تسهیل شود.