پلیس فاریاب: طالبان از 'خواجه سبزپوش' و 'شیرین تگاب' عقب رانده شدند

فاریاب

منبع تصویر، MOD/fb

توضیح تصویر،

پلیس فاریاب می‌گوید شب گذشته نیروهای کمکی به دو ولسوالی خواجه سبزپوش و شیرین تگاب رسیدند

پلیس ولایت فاریاب در شمال افغانستان می‌گوید حمله طالبان در ولسوالی‌های خواجه سبزپوش و شیرین تگاب دفع و جنگجویان آنها مجبور به عقب نشینی شدند.

عبدالکریم یوروش، سخنگوی فرماندهی پلیس فاریاب امروز جمعه چهارم جوزا/خرداد به بی‌بی‌سی گفت شب گذشته نیروهای کماندو به هر دو ولسوالی رسیدند و اکنون در این ولسوالی‌ها وضعیت "خوب" است.

به گفته او، اکنون عملیات جستجو و پاکسازی این ولسوالی‌ها از جنگجویان طالبان جریان دارد.

سخنگوی فرماندهی پلیس فاریاب گفته است که نیروهای امنیتی در حمله طالبان تلفاتی نداشتند اما در عملیات این نیروها علیه طالبان، شماری از جنگجویان این گروه کشته و زخمی شدند.

روز گذشته شماری از مقام‌های محلی گفتند که ولسوالی‌های خواجه سبزپوش و شیرین تگاب در آستانه سقوط قرار دارند و باید هر چه سریعتر نیروی کمکی به این ولایت اعزام شود.

به گفته آنان، شماری از پاسگاه‌ها و روستاها به دست طالبان افتاده و تمام نیروهای امنیتی به مرکز ولسوالی‌ها عقب نشینی و در آنجا تجمع کرده‌اند.

همچنین روز گذشته گفته شد که شماری از سربازان ارتش کشته و زخمی و تعدادی هم اسیر شده‌اند. خبر اسیر شدن سربازان از سوی فرماندهی لشکر ۲۰۹ شاهین تکذیب شد.

توضیح تصویر،

فاریاب در شمال افغانستان در گذشته از ولایات نسبتا امن این کشور محسوب می‌شد

اما احمد جاوید بیدار، سخنگوی والی فاریاب تاکید دارد که هیچگاه خطر سقوط این ولسوالی‌ها وجود نداشته و ادعای تصرف آنها توسط طالبان "شایعه" بوده است.

او می‌گوید که قرار است یک نیروی ویژه یک هزار نفری نیز به زودی به ولایت فاریاب برسد تا ساحاتی را که مخالفان مسلح در آن نفوذ پیدا کرده‌اند، پاکسازی کنند.

این دو ولسوالی‌ فاریاب - "شیرین تگاب" و "خواجه سبزپوش" - در مسیر شاهراه میمنه - مزار شریف قرار دارند که یکی از راه‌هایی است که ولایات غربی را به ولایات شمالی افغانستان وصل می‌کند.

فاریاب در شمال افغانستان در گذشته از ولایات نسبتا امن افغانستان محسوب می‌شد اما در یکی دو سال اخیر شاهد ناامنی‌های زیادی بود.