اشرف غنی: راشد خان را به هند نمی‌دهیم

  • سید انور
  • بی‌بی‌سی
راشد خان

منبع تصویر، Ipl

توضیح تصویر،

راشد خان، عضو تیم ملی کریکت افغانستان است که اکنون برای تیم حیدرآباد هند بازی می‌کند

راشدخان آرمان، بازیکن تیم کریکت افغانستان با حذف سه بازیکن تیم رقیب در رقابت‌های لیگ برتر هند، تیم "سنرایزرز حیدرآباد" را به مرحله نهایی این مسابقات رساند.

راشد خان با "درخشش" کم‌سابقه در مسابقات دیروز (۲۵ مه)، از سوی بازیکنان برتر دیگر این رشته، لقب "توپ‌انداز برتر جهان" را نیز گرفت.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان در توییتر خود از این بازیکن تیم ملی کریکت افغانستان قدردانی کردند.

بازار گرم راشد خان در هند

بازی دیروز راشد خان در شبکه‌های اجتماعی به ویژه توییتر زمانی گرم شد که در توییتی که به سوشما سوارج، وزیر خارجه هند نسبت داده شد، موضوع شهروندی افتخاری هند به این بازیکن افغانستان مطرح شده بود.

در توییتی که از وزیر خارجه هند در شکبه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد، آمده است: "من تمام توییت‌ها را دیدم. به موضوع شهروندی توسط وزارت امور داخله رسیدگی می‌شود."

این موضوع زمانی توجه بیشتر به خود جلب کرد که رئیس جمهوری افغانستان در توییتی نریندرا مودی، نخست وزیر هند را مخاطب قرار داد و نوشت: "از دوستان هند سپاسگزارم که برای به نمایش گذاشتن مهارت‌های بازیکنان افغان فرصت فراهم می‌کنند. راشد به عنوان یک ثروت جهان کریکت باقی خواهد ماند. نه، ما او را نمی‌دهیم."

پاسخ برخی شهروندان هند به رئیس جمهوری افغانستان شاید "جالب‌تر" از پیام آقای غنی بود و فضای شبکه‌های اجتماعی پر شد از "شوخی‌های سیاسی".

یک کاربر توییتر نوشت: "راشد خان ثروت افغانستان را به ما بدهید و در مقابل، نخست وزیر مودی ثروت هند را شما ببرید."

امیت سینگ، یک کاربر دیگر هندی تصویری از رهبران حزب کانگرس هند را گذاشت و به رئیس جمهور غنی نوشت: "راشد را به ما بدهید و همه اینها را ببرید. هند این احسان شما را هیچ گاهی فراموش نخواهد کرد."

دیروز شاید یکی از روزهایی بود که صدها شهروند هندی در مورد افغانستان و در مورد راشد خان به عنوان "افتخار افغانستان" حرف زدند.

توضیح تصویر،

بازی خوب راشد خان و واکنش‌ها به آن در شبکه‌های اجتماعی، سرخط بسیاری از رسانه‌ها شده است

راشدخان در محور توجه کریکت‌بازان جهان و سینماگران بالیوود

راشدخان آرمان هرچند در تازه‌ترین رده‌بندی شورای جهانی کریکت (آی‌سی‌سی) به تاریخ ۱۴ ماه روان میلادی در بخش بازی‌های ۲۰، دور مقام نخست را کسب کرده بود، اما بازی دیروزش در دنیای ورزش کریکت "غوغا برپا کرد".

سچن تندولکر، ستاره نامدار کریکت هند در توییتش نوشت: "راشد خان همواره توپ‌انداز (سپینر) خوب بود اما حالا برای گفتن اینکه او توپ‌انداز برتر جهان است، تردیدی ندارم."

عرفان پتان، یکی دیگر از بازیکنان تیم کریکت هند برای تعریف این بازیکن افغان پا فراتر نهاد و نوشت: "نمی‌شود از سنگ آب بیرون کرد اما راشد خان امروز این کار را نیز انجام داد."

راشد خان دیروز در سرخط اخبار شماری از رسانه‌ها و وبسایت‌های خبری ورزشی جهان قرار داشت.

سایت خبری فرست کریکت، مطلبی در باره او را با این جمله آغاز کرد: "بازیکن ۱۹ ساله ۲۰ بازیکن حریف را حذف کرد."

عده دیگر با اشاره به واژه آرمان، پسوند نام راشد خان و پیروزی‌های چشمگیرش نوشتند: "آرمان کوچک به دنبال تحقق آرمان‌های بزرگ برای افغانستان است."

اما، پیام راشد خان هنگام دریافت جایزه "بهترین بازیکن میدان" شاید برای علاقمنندان کریکت غیرمترقبه بوده باشد.

او این جایزه را به قربانیان دو هفته پیش حمله به ورزشگاه کریکت جلال آباد اهدا کرد، رویدادی که حدود ده کشته و نزدیک به پنجاه زخمی برجای گذاشت و در نتیجه مسابقات شبانه کریکت زیر نام "جام رمضان" را ناتمام ماند.

راشد خان با این کار به جهان پیام داد که او از کشوری آمده که جنگ و خشونت هر روز از پیر و جوان و هم‌قطارانش قربانی می‌گیرد.