پرونده‌ای برای خونین ترین حمله کابل وجود ندارد

  • تاج الدین سروش
  • بی‌بی‌سی - کابل
افغانستان

منبع تصویر، FB

توضیح تصویر،

من با این انفجار چند متر فاصله داشتم. من و چهار همکارم در این انفجار زخمی و نذیر احمد راننده خودروی که حامل ما بود کشته شد.

صبح چهارشنبه ۳۱ مۀ ۲۰۱۷ کابل شاهد یکی از بزرگترین انفجار‌ها بود. انفجار درچهارراهی زنبق، منطقه به شدت محافظت شده و دیپلماتیک کابل اتفاق افتاد. مهاجم انتحاری یک تانکر حاوی چند تن مواد منفجره را توانسته بود با گذشت از چندین ایست بازرسی به این منطقه برساند.

من با این انفجار چند متر فاصله داشتم. من و چهار همکارم در این انفجار زخمی و نذیر احمد راننده موتری که حامل ما بود کشته شد.

انفجار در ایست بازرسی مقابل سفارت آلمان بوقوع پیوست که من و همکارانم فقط چند ثانیه قبل از آنجا گذشته بودیم. ما تانکر نارنجی رنگی را دیدیم که بعد از ما قصد داخل شدن به محل را داشت. تازه خودرو ما در کوچه پچیده بود که موج انفجار به خودرو حامل ما بشدت برخورد.

یک سال از بزرگترین انفجار کابل می‌گذرد، انفجاری که دستکم ۱۵۰ کشته و ۴۰۰ زخمی به جا گذاشت. تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این رویداد خونین را به عهده نگرفته است. امروز پس از یک سال، زخم‌های این انفجار هنوزهم برای کابلیان تازه است.

یک روز پس از انفجار چهار راهی زنبق، اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که این حمله توسط شبکه حقانی طراحی و اجرا شده است. شبکه‌ای که دولت افغانستان معتقد است با سازمان اطلاعات ارتش پاکستان نزدیک است. با تمام این هنوز مشخص نیست که تانکر چطور به قلب کابل رسید.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

انفجار چهار راهی زنبق

نخست‌وزیر پاکستان در مصاحبه‌ای با روزنامه فایننشیال تایمز گفته بود که تمام جزئیات درباره این حمله را نمی‌داند اما به نظر می‌رسد که سه یا چهار نفر ازعاملین این حمله از مرز پاکستان عبور و وارد افغانستان شدند.

او همچنین گفته بود که یک موتر از آن‌جا به کابل رفته و قبل از انفجار، در محوطه یک سفارت پارک شده بود.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان در واکنش به این خبر به بی‌بی‌سی گفته بود که بدون شک حمله‌ای همانند آنچه در چهار راه زنبق اتفاق افتاد، نمی‌تواند بدون هماهنگی و همکاری حلقاتی بزرگتر انجام شود. او افزود این نوع حمله‌ها می‌تواند با خارج کشور رابطه داشته باشد.

آقای مرتضوی درباره اینکه این موتر در کدام سفارت پارک شده، گفت که تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

انفجار چهارراهی زنبق باعث تجمع اعتراضی در کابل شد. در روزهای بعد این حادثه، معترضان که دولت را به بی کفایتی در تامین امنیت متهم کردند در محل انفجار به خیابانها آمدند. کابل با موجی از اعتراضات ضد حکومتی مواجه شد. معترضان خواستار استعفای رهبران حکومت شدند؛ اعتراضاتی که بعد به خشونت کشیده شد و چند نفر از متعرضان توسط نیروهای امنیتی کشته شدند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

دولت گفته بود که درباره این حمله تحقیقات ادامه دارد.

پس از رویداد چهارراهی زنبق، حکومت افغانستان برای بهبود وضعیت امنیت شهر و کاهش انتقادها دست به یک سلسله اقدام‌های برای تامین امنیت شهر زد. منطقه وزیر اکبر خان را ساحه سبز اعلام کرد و گفت برای تامین امنیت این منطقه کمربند‌های بیشتر امنیتی ایجاد می‌کند. در جادهای منتهی به این منطقه دروازه‌های امنیتی نصب و از ورود کامیون‌ها جلوگیری شد.

نصب این دروازه‌ها هم نتوانست امنیت را به منطقه سبز و شهر کابل بیارود. با گذشت یک سال تاکنون ده‌ها حمله انتحاری دیگر در کابل اتفاق افتاده که در آنها صدها نفر کشته شده اند. نگرانی باشند‌گان کابل، از وقوع حملات بیشتر شده و با گذشت هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود.

دیگر اغلب شهروندان کابل باور کرده‌اند که هیچ جای کابل امن نیست. برخی شهروندان عدم پیگیری و تحقیق در مورد چگونگی اتفاق حادثه‌های گذشته را عامل افزایش حملات انتحاری در داخل شهر کابل می‌داند. با توجه به اینکه بعد از هر حمله حکومت افغانستان اعلام کرده که درباره تحقیق می‌کند ولی مردم معتقد است که تا حال به صورت تخصصی هیچ حمله‌ای از طرف حکومت موشکافی نشده و مردم نیز از این تحقیق مطلع نشده‌اند.

من پس از ۱۲ ماه از این حادثه مرگبار، به دنبال اداره‌های امنیتی افغانستان رفتم تا سرنخی در مورد تحقیقات آنها از این حمله پیدا کنم. سه روز با نهاد‌های مختلف امنیتی تماس گرفتم. پس از این همه تلاش‌ دریافتم که حکومت معلوماتی در مورد این بزرگترین حمله برای شریک ساختن ندارد.

یک مقام ارشد وزارت داخله که نخواست نامی از او برده شود، گفت، هیچ پرونده در پیوند به این قضیه باز نشده‌است. او به من توصیه کرد، باید به اداره امنیت ملی افغانستان تماس بگیرم تا برایم معلومات بدهد. من با همکاری او این پرشسها را به صورت کتبی از ریاست امنیت ملی افغانستان پرسیدم.

۱-کار تحقیقات شما در پیوند به انفجار چهارراهی زنبق به کجا رسید؟

۲-مواد انفجاری که در تانکر جاسازی شده بود، از کدام نوع بود؟

۳-تانکر از کجا و چگونه به محل رویداد رسید؟

۴-آیا در پیوند به این قضیه کسی بازداشت شده است؟

این پرسش‌ها را از ریاست جمهوری افغانستان، شورای امنیت ملی، وزارت داخله/کشور و ریاست عمومی امنیت ملی نیز پرسیدم، هیچ یک از این اداره‌ها به این سوال‌ها پاسخ ندادند.